15.12.2017

Türkiye'nin İlk Yerel Yönetimler Kitap Fuarı Gerçekleştirildi

Yerel Yönetimler Kitap ve Kültür Fuarı, Marmara Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın katılımlarıyla 15 Aralık tarihinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda başladı. 3 gün boyunca süren fuar usta oyuncu Zihni Göktay’ın kapanış söyleşiyle 17 Aralık’ta sona erdi.

Marmara Belediyeler Birliği tarafından Türkiye'de ilk kez düzenlenen Yerel Yönetimler Kitap ve Kültür Fuarı'nın açılış kurdelesini, MBB ve İBB Başkanı Mevlüt Uysal, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan ve MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan 15 Aralık’ta birlikte kesmişti.

“Belediyecilik Sadece Yol, Kaldırım Demek Değildir”
Fuarın açılış konuşmasını yapan Uysal, "Geçmişte biz belediyecilik dendiği zaman sadece yol, kaldırım çalışmalarının asli çalışmalar olduğunu düşünürdük ama devamında gördük ki kültür de, eğitim de belediyecilik adına olması gereken bir iş. Aslında belediyeciliği şekillendiren her şey kültürden başlıyor. Geçmişimize baktığımız zaman Merzifon, Kütahya, Mardin dediğimiz de oranın caddesi, mimarisi, kaldırımı, kültürel yapısı kendine özgü, yerele has yapılarının olduğunu görüyoruz. Şu anda da biz belediyeler olarak bazı şeyleri acaba eksik mi yaptık veya eksik mi yapıyoruz? Aslında yapmamız gereken yerel kültür ile yerel hizmeti birleştirmektir. Gerçekten bir kaldırımın uluslararası standartları, olmazsa olmaz ölçüleri mutlaka vardır, ama Mardin'de, Kütahya'da, Merzifon'da da aynı mı olmalı, yoksa oradaki yerel yapıya daha uyumlu mu olmalı? Buna kim karar verecek? Bunları uzmanlar araştıracak. Bizim de bu konuda düşünmemiz lazım." dedi.

“Atalarımızdan Kalan Mirasa Sahip Çıkmak”
Türkiye’nin büyük bir çeşitlilik gösteren somut ve somut olmayan kültürel mirasının bütünüyle korunmasının, bilinmesinin, yorumlanabilmesinin sağlanması ve bu kaynaklara erişimin güçlendirilmesi amacını taşıyan fuarda konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu “Türkiye’de ilk defa düzenlenen fuarda insanlar, yerel yönetimlerin yayınlarına aynı anda erişim olanağı, söyleşi, dinleti, sergi ve imza günü gibi etkinliklere katılma imkânı bulacaktır. Kitapseverler içinse aynı zamanda yazarlarla tanışabilecekleri, kitaplarını imzalatabilecekleri ve kitapların hikâyelerini öğrenebilecekleri bir fırsat, olan fuar, kültürel çeşitlilik ve zenginliğimize yönelik olarak içerik üreticilerini bir araya getirecek bir platform olma özelliğini de taşıyor.” vurgusu yaptı.

27 kamu kurumu, 26 özel yayınevi ve 17 sahafın yer aldığı ve söyleşiler, sergiler ve dinletiler de bulunduğu fuarda Sadettin Ökten, Beşir Ayvazoğlu, Ayşe Kulin, Cihan Aktaş, Zihni Göktay, Murat Gülsoy ve Pelin Batu gibi alanında uzman kişiler ziyaretçilerle buluştu.