25.11.2018

Türkiye’de Belediye Kütüphaneleri Anlatıldı

Kebikeç Seminerleri'nin sekizincisi "Türkiye'de Belediye Kütüphaneleri" başlığıyla 22 Kasım Perşembe günü MBB Hızır Bey Salonu’nda gerçekleştirildi.

Seminer kapsamında İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürü Ramazan Minder, Türkiye'nin ilk belediye kütüphanesi olan Atatürk Kitaplığı'nı anlatırken, kuruluş aşamalarını, şahsi kitaplarını bağışlayan ilim ve bilim insanlarını da aktardı. Kütüphane bünyesinde yer alan kişisel arşivlerden, özel koleksiyonlara kadar halen Türkiye'nin en kapsamlı belediye kütüphanesi olduğuna da değindi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Şube Müdürü Erkan Küp ise Kayseri'nin bölgede yeni bir atılım yaptığını, kütüphanelere çok özel bir anlam yüklendiğini ve gittikçe artan bütçeleriyle yeni kütüphaneler yapıldığını aktardı. Personelin özellikle alan mezunu gençlerden seçerek, kütüphanelerin hizmet kalitesini arttırdıklarını aktaran Küp, yenilikçi kütüphane hizmetleri veren kütüphanelerinin fotoğraflarıyla katılımcıları bilgilendirdi.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden Arzu Kuzgun ise Bursa Büyükşehir Belediyesinin uzun yıllardır kütüphane hizmeti verdiğini, yenilikçi hizmetlerle bu çalışmaların desteklendiğini aktardı. Belediyenin en büyük ve kapsamlı kütüphanesinin Şehir Kütüphanesi olduğunu ve yaklaşık bir buçuk yıldır restorasyonda olduğunu belirten Kuzgun, yakın zamanda restorasyonun biteceğini aktarırken, iç mekânının hazır olduğunu ve kullanıcıların açılışını merakla beklediklerini söyledi. Açılacak olan kütüphanenin yeni yüzüyle, yeni iç mekânıyla ilgili görselleri sundu.

Seminere, belediyelerden katılımcıların yanı sıra; öğrenciler, Kültür ve Turizm Bakanlığından ve İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden de personel ve yöneticilerin oluşturduğu 71 kişi katılım sağladı.

Diğer İçerikler Haberler