28.04.2017

Stratejik Bt Yönetiminin Püf Noktaları

Marmara Belediyeler Birliği Yerel Yönetim Akademisi, Bilge Adam Bilişim Grubu işbirliğiyle Stratejik Bilgi Teknolojileri Yönetimi eğitimine 17 Şubat tarihinde düzenlediği ilk ders ile start verdi.

İlk günkü eğitim programının içeriğinde, “kullanıcı deneyimi tasarımı” yani “user experience’ kavramı üzerinde duruldu. Kullanıcı deneyiminin ‘ergonomi’ terimiyle ifade edilebileceğini söyleyen Kadir Çamoğlu “İnsanı odağa alacağız ve ona yönelik hizmet edeceğiz. İnsan odaklı tasarım bunu anlatıyor” dedi. Ayrıca kullanıcı deneyimi için 6 adımdan bahseden Çamoğlu, bu altı adımı; kullanıcıyı anlamak, kullanıcıların neler yaptığını anlamak, kullanışlılık gereksinimlerini fark etmek, kullanıcıya vermeden önce prototip tasarlama fikri, ergonomi testi yapmak ve kabul edilebilir seviyeye getirene kadar geliştirmek olduğunu söyledi. Bu altı adımın sonuna ise “Sahaya git ve kullanıcının doğru isteğini bul” önerisini ekledi.

Yedi hafta boyunca Kadir Çamoğlu, Murathan Gemicioğlu, Kerim Yüksel, Erdoğan Bilici, Demirhan Şener, Göksenin Savaş Kurtar, Mustafa Acungil, Alper Çanak, Funda Öney, Ergun Bağcı, Reha Çetin ve Tayfun Küçük gibi alanında uzman eğitimciler katılımcılarla bilgi mimarisi yaklaşımı ve bilgi güvenliği, BT yönetimi ve strateji geliştirme, BT hizmet yönetimi, CxO ilişki yönetimi, stratejik seviyede proje, program ve portföy yönetimi, CIO'nun temel yetkinlik seti ve Türkiye'de CIO olmak konularını paylaşacak.

1 Nisan’a kadar sürecek olan 7 haftalık eğitim programı Cuma günleri 14.00-17.00, Cumartesi günleri ise 10.00-17.00 saatleri arasında yapılacak.