28.01.2019

Sağlık ve Müzik Kütüphaneleri Konuşuldu

Marmara Belediyeler Birliğinin düzenlediği Kebikeç Seminerleri'nin onuncu programının konusu Türkiye’de Özel Konu Kütüphaneleri, 17 Ocak 2019, Perşembe günü saat 14.00’te MBB Hızır Bey Çelebi Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programda Müzik ve sağlık bilimleri kütüphanelerini gündemine taşıyacak seminerde İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırma Merkezi Kütüphane Sorumlusu Özlem Gürkan ve Koç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Kütüphane Sorumlusu Ertaç Nebioğlu sunumlarını gerçekleştirdi.

Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırma Merkezi hakkında bilgiler veren ve özellikle Borusan Müzik Kütüphanesi koleksiyonunun bu kütüphaneye bağışıyla beraber hem nitelik hem de nicelik yönüyle gelişen kütüphanelerini ve okuyucu hizmetlerine değinen Gürkan, zaman zaman hem okul öncesi dönem 4-5 yaşlarındaki çocukların hem çeşitli grupların kütüphaneyi ziyarete geldiğini de belirtti.

Ertaç Nebioğlu ise Koç Üniversitesinin kütüphanelerinden kısaca bahsettikten sonra sağlık bilimleri kütüphanelerinin Türkiye’deki durumu hakkında bilgi verdi. Üniversite bünyesinde bulunduğu için özellikle elektronik veri tabanlarının bu kütüphaneler için çok değerli olduğu, akademisyen ve doktorların sık sık bu veri tabanları üzerinden taleplerde bulunduğunu da aktardı.

Kebikeç Seminerleri'nin yeni döneminde Türkiye’de Üniversite ve Araştırma Kütüphaneleri, Türkiye’de Belediye Kütüphaneleri, Türkiye’de Çocuk Kütüphaneleri konuları işlenmişti.

Diğer İçerikler Haberler