18.01.2022

Play Marmara "Denizi" Raporu Yayınlandı

Marmara Belediyeler Birliği ve Play the City ortaklığıyla Marmara Urban Forum –MARUF için oluşturulmuş Play Marmara ciddi oyununun 2021 sürümü Play Marmara "Denizi" raporu yayınlandı.

Play Marmara, Marmara Belediyeler Birliği ve Play the City ortaklığıyla Marmara Urban Forum –MARUF için oluşturulmuş çok aktörlü ciddi bir oyundur. Oyunun ilk sürümü 2019 yılında yayınlandı. Katılan belediye başkanları ilk tura Marmara Denizi’nin temizlenmesiyle başladı. Oyunun kuralı açıktı: bir belediye başkanı işbirliğini reddederse, deniz olduğu gibi kirli kalırdı.

Oyunun 2021 sürümü Play Marmara "Denizi"nde, Marmara Denizi’ne noktasal ve yayılı kaynaklar aracılığıyla dökülen atık suyun sürdürülebilir yönetimine odaklanıldı. Deniz suyu kalite parametrelerindeki değişiklikler ve deniz ekosistemindeki gelişmeler, çevrim içi ve çevrim dışı yürütülen hibrit bir oyun süreci üzerinden tartışıldı. Play Marmara “Denizi” ortakları Marmara Belediyeler Birliği (MBB), Play the City, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü'dür.

Raporda sürecin, katılımcıların, sonuçların ve gelecekteki adımların özetini bulabilirsiniz:

Play Marmara Denizi Raporu