11.04.2017

Panorama 1453'e Mükemmellik Sertifikası

Dünyanın en büyük seyahat sitesi TripAdvisor'daki gezgin değerlendirmeleri sonucunda, Panorama 1453 Tarih Müzesi “Mükemmellik Sertifikası”nı aldı.

İstanbul'un fethini 561 yıl sonra yeniden yaşatan ve dünyadaki benzerlerinden tam panoramik özelliği ile ayrılan Panorama 1453 Tarih Müzesi, Dünya genelinde yapılan misafir değerlendirmeleri sonucu belirlenen ve 5 üzerinden minimum 4 puan alan otel ve işletmelere verilen TripAdvisor mükemmellik ödülüne layık görüldü. Bu ödül yalnızca, TripAdvisor tarafından küresel ölçekte başarılı olan işletmelere veriliyor. Mükemmellik Sertifikası’nı kazananlar seçilirken, TripAdvisor ödül alacakları belirlemek için yorumlardaki puanları dikkate alan özel bir algoritma kullanıyor. Yapılan değerlendirmeye göre, işletmeler, TripAdvisor yıldız derecelendirmesinde beş üstünden en az 4 yıldız almalı, yorumlar yeni olmalı ve işletmenin sitedeki yetkinlik ve popülerlik sıralaması düşmemeli.

Müzenin Özellikleri

Panorama 1453 Tarih Müzesi, 3 bin metrekarelik alan içerisinde kuruldu. Sınırları olmayan 360 derecelik bir resim gibi görünen müze, bakıldığında üç boyut etkisi uyandırıyor. İzleyici, üç boyut etkisinin sağlanması için resme ancak 14 metre uzaklıktaki bir platformdan bakıyor. Resmin 650 metrekarelik alanı gerçekten üç boyutlu ve alanda kuşatmada kullanılan topların, top arabalarının, barut fıçılarının imitasyonları bulunuyor. 2350 metrekarelik iki boyutlu resim alanı ise üç boyutlu bölgenin hemen arkasından başlıyor. Çalışma öylesine detaylı ki birebir insan büyüklüğünden başlayıp bütün detaylarıyla ince ince işlenerek ufka doğru küçülüyor. Eserde 1304 resim ve 10 bin civarında figür yer alıyor.

Diğer İçerikler Haberler