22.09.2020

Pandemi Müdahalesi ve Toparlanma Sırasında Sokaklar Rehberi Türkçe Olarak Yayınlandı

Kuzey Amerika Kentsel Ulaşım Yetkilileri Birliği’nin (NACTO) bir programı olan Küresel Kentleri Tasarlama Girişimi (GDCI), Pandemi Müdahalesi ve Toparlanma Sırasında Sokaklar Rehberi’ni İspanyolca, Portekizce, İtalyanca, Türkçe, Arapça ve Japonca olmak üzere 6 dile çevirisini yayınladı.

NACTO-GDCI’nin COVID-19 Ulaşım Müdahale Merkezinin bir parçası olarak Mayıs 2020’de başlattığı bu güncel kaynak, tüm dünyadan şehirlerin geçtiğimiz aylarda geliştirdikleri uygulamaları ve COVID-19’a hızlı müdahale ve toparlanma sırasında sokak dönüşümü projelerinin uygulanmasına yönelik bilgileri bir araya getirmektedir.

Dünyadaki tüm belediyeler ve toplu taşıma kurumları, öncelikli olarak zorunlu çalışanların ve yardıma muhtaç toplum kesimlerinin, daha sonra tüm vatandaşlarının sağlığını ve güvenliğini temin etmek için hızlı ve yaratıcı bir şekilde hareket etmek zorunda kaldılar. Milano’dan Bogota’ya, Amsterdam’dan Auckland’a deneyimleri ve ortaya çıkan yeni uygulamaları toplayan Pandemi Müdahalesi ve Toparlanma Sırasında Sokaklar Rehberi, COVID-19 pandemisine müdahale ve küresel toparlanma çabaları için şehirlere hızlı, düşük maliyetli stratejiler sunmaktadır. En son versiyonunda eylemler ve uygulamalar 15 konu başlığı altında düzenlenmiştir: kritik sosyal hizmetler; hız yönetimi; kaldırım genişletmeleri; güvenli yaya geçitleri; yavaşlatılmış sokaklar; halka açık sokaklar/oyun sokakları; bisiklet yolları; toplu taşıma şeritleri; toplu taşıma durakları ve erişim; teslimat alanları; açık havada yemek yeme alanları; açık hava pazarları; protesto için sokaklar; toplu etkinlikler.

Rapora istenilen dilde aşağıdan ulaşılabilir:
Türkçe >English >
Italiano >
日本語 >
Português >
Español >
عربي >