21.02.2019

Okul Kütüphaneleri Bu Seminerde Konuşuldu

Marmara Belediyeler Birliğinin düzenlediği Kebikeç Seminerleri'nin on birinci programının konusu Türkiye’de Okul Kütüphaneleri, 21 Şubat 2019, Perşembe günü saat 14.00’te MBB Hızır Bey Çelebi Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programda Fevziye Mektepleri Vakfı Erenköy Işık Okulları Lisesi Kütüphane Sorumlusu ve aynı zamanda Uluslararası Okul Kütüphaneciliği Derneği’nin Kuzey Afrika ve Ortadoğu Bölge Direktörü Sevgi Arıoğlu, okul kütüphaneciliğinin önemine değindikten sonra kütüphanedeki etkinliklerinden ve uygulamalardan bahsetti.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesinden Sedat Cankılıç ise kütüphanelerinin kuruluş aşamasını ve son on yıl içindeki gelişimini anlattıktan sonra yeni kütüphane binalarını dinleyicilere detaylı bir şekilde tanıttı. Kütüphane içerisinde sahaflardan alınacak kitaplarla ilgili yeni bir alan oluşturulacağını aynı zamanda kitap okuma grupları ve farklı etkinliklerle kütüphanelerin aktif şekilde kullanıldığını belirtti.

Enka Okullarından Şule Yılmaz ise konuşmasına masal okuyarak başladı. İlkokul kütüphanelelerinde daha çok masal ve hikaye kitaplarıyla ilgili bölümler bulunduğu, öğrencilere masal saati uygulamalarının yer aldığını ve her bir öğrencinin anasınıfından itibaren kütüphaneleri aktif bir şekilde kullanmaları için çeşitli etkinlikler planlandığını aktardı.

Kebikeç Seminerleri'nin yeni döneminde Türkiye’de Üniversite ve Araştırma Kütüphaneleri, Türkiye’de Belediye Kütüphaneleri, Türkiye’de Çocuk Kütüphaneleri, Türkiye’de Özel Konu kütüphaneleri konuları işlenmişti.

1/6