22.04.2021

NALAS’ın İlk Kadın Başkanı 16. Genel Kurulda Görevi Devraldı

Güneydoğu Avrupa’dan belediye başkanları, belediye temsilcileri ve yerel yönetim birliklerinden temsilciler NALAS 16. Genel Kurulu kapsamında online olarak bir araya geldi. Toplantıda Moldova Belediyeler Birliği Başkanı Tatiana Badan, NALAS’ın ilk kadın başkanı olarak göreve geldi.

Marmara Belediyeler Birliği’nin (MBB) üyesi olduğu Güneydoğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı (NALAS) 2021 yılı Genel Kurul Toplantısı, COVID-19 kapsamında alınan tedbirler nedeniyle 12-14 Nisan 2021 tarihlerinde Moldova Belediyeler Birliği ev sahipliğinde online olarak gerçekleştirildi. 14 üye ülkeden belediye başkanları, belediye temsilcileri ve yerel yönetim birliklerinden 500’ün üzerinde kişinin katılımıyla gerçekleşen program kapsamında NALAS’ın yeni Başkan ve Başkan Vekillerinin görevlendirildikleri oturumun yanı sıra pek çok yan etkinlik gerçekleştirildi.

Etkinliğin ikinci gününde gerçekleştirilen Genel Kurul oturumu Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu, Moldova Belediyeler Birliği Başkanı Tatiana Badan, Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Moldova Delegasyonu Heyet Başkanı Ion Ceban ve 2020-2021 yılı NALAS Başkanı Emanuil Manolov’un açılış konuşmalarıyla başladı. Toplantı, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanı Leendert Verbeek, Bölgesel İşbirliği Genel Sekreteri Majlinda Bregu, İsviçre Kuzey Makedonya Büyükelçisi Sybille Suter Tejada, Avrupa Birliği Komşuluk ve Genişleme Genel Müdürü (DG NEAR) Maciej Popowski ve Dubrovnik-Neretva Bölgesi Başkanı Nikola Dobroslavic’in yerel demokrasi çalışmaları ve Güneydoğu Avrupa’da Avrupa entegrasyonu konusundaki konuşmaları ile devam etti.

NALAS 2020 yılı faaliyet raporu, 2020 yılı bütçesi ve 2021 yılı çalışma planı gibi belgelerin onaylandığı oturumda Moldova Belediyeler Birliği Başkanı Tatiana Badan, NALAS'ın ilk kadın başkanı olarak, Bulgaristan Ulusal Belediyeler Birliği Başkanı Emanuil Manolov’dan başkanlık görevini devraldı. Badan, görevi devralırken yerel düzeyde karşılaşılan zorlukların aşılması için kadın ve erkeklerin birlikte çalışması ve mevcut kaynakların kullanılması gerektiğini dile getirirken COVID-19 sonrası dönemde ekonomik ve sosyal açıdan iyileşmenin önemine vurgu yaptı. NALAS Başkanı olarak önceliklerini ise  “sürdürülebilir ve kapsayıcı yerel ekonomik kalkınma, dijital dönüşüm, yerel kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi ve enerji verimliliği ve iklim değişikliği konusunda Belediye Başkanları Sözleşmesi’nin bölge için başarılı bir şekilde uygulanması” olarak ifade etti. MBB Encümen Üyesi ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı 2021-2022 dönemi için de NALAS İkinci Başkan Vekili olarak görev aldı. MBB’yi temsilen bu yıl ikinci kez NALAS İkinci Başkan Vekili görevine gelen Çağırıcı, Tatiana Badan’ı tebrik ederek başkanlık sürecinde kendisine ve NALAS çalışmalarına MBB olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Kadın Belediye Başkanları Forumunun ikincisi NALAS Genel Kurul Toplantısı Kapsamında Düzenlendi

UN Women desteğiyle düzenlenen “Güneydoğu Avrupa Kadın Belediye Başkanları Forumu”nun ikincisi 14 Nisan 2021 tarihinde “kapsayıcı yerel ekonomik kalkınma” konusuyla ve kadın belediye başkanlarının katılımıyla gerçekleştirildi. Forumda Kuzey Makedonya Bitola Belediye Başkanı Natasha Petrovska, yerel yönetimler, üniversite, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyası arasında yerel ortaklık inşa eden başlangıç ​​merkezlerinin durumu ve merkezde geliştirilen 60 iş fikri arasında desteklenen ve 8’i kadınlar tarafından yürütülen 12 proje hakkında bilgilendirmede bulundu. Moldova’dan Palanca, Stefan Voda Belediye Başkanı Larisa Voloh ise 2018 yılında başlatılan Kadınları Ekonomik Güçlendirme Programından bahsederken tabandan tavana bir yaklaşımla kadınların ihtiyaçlarının tespiti ve kapasitelerinin desteklenmesi yoluyla kadın girişimciliğine yönelik destekleri aktardı. Slovenya’nın Trbovlje Belediye Başkanı Jasna Gabrič, COVID-19 krizi esnasında savunmasız grupları desteklemeye yönelik sosyal ve ekonomik önlemleri ele aldı. Altı dönemdir Romanya'nın Cumpăna Belediye Başkanı olan Mariana Gâju ise kadın belediye başkanlarının yerel üzerindeki etkisi ve rolünden bahsetti.

Güneydoğu Avrupa’dan belediye başkanları ve yerel yönetim temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte sürdürülebilir yerel kalkınma ve kentler arası ortaklıklar konularında bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunuldu. Program kapsamında toplamda 500’ün üzerinde kayıtlı katılımcı ve 55 konuşmacının yer aldığı 6 etkinlik düzenlendi. Dünya Bankası Kentsel Ortaklık Programı şehirler arası diyalog çalışmaları odağında şehirler arası işbirliklerinin geliştirilmesine yönelik bir oturumun da düzenlendiği etkinlik kapsamında Moldova’da ve Güneydoğu Avrupa’da yerel yönetim reformu ve diyaloğunun güçlendirilmesi konuları ele alındı.

NALAS 2021-2022 Dönemi Başkanlık Görevlendirmeleri

  • NALAS Başkanı Tatiana Badan, Moldova Belediyeler Birliği (Selemet Belediye Başkanı)
  • NALAS I. Başkan Vekili Antonio Ratkovic, Sırbistan Şehirler ve Belediyeler Birliği (Sombor Belediye Başkanı)
  • NALAS II. Başkan Vekili Lokman Çağırıcı, Marmara Belediyeler Birliği (Bağcılar Belediye Başkanı)
  • NALAS III. Başkan Vekili Duson Raicevic, Karadağ Belediyeler Birliği (Bar Belediye Başkanı)