11.04.2017

NALAS Genel Kurulu Priştine’de Toplandı

Güney-Doğu Avrupa’dan yerel yönetimleri ve yerel yönetim birliklerini temsil eden yüzden fazla katılımcı NALAS Genel Kurulu kapsamında Priştine'de bir araya geldi. Toplantıda NALAS’ın yeni başkanı Kosova Belediyeler Birliği ve Shtime Belediye Başkanı Naim Ismajli oldu.

Marmara Belediyeler Birliği’nin (MBB) üyesi olduğu Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı NALAS’ın 11. Genel Kurul toplantısı Kosova’nın başkenti Priştine’de düzenlendi. İki bölümden oluşan Genel Kurul toplantılarının birinci gününde “Güney-Doğu Avrupa’da Belediye Yatırım Kapasitelerinin Artırılması Konferansı” ve ikinci gününde ise NALAS Genel Kurulu düzenlendi. 

NALAS üyesi yerel yönetim birliklerinin; Dünya Bankası, Alman Teknik İşbirliği Kurumu (GIZ), Bölgesel İşbirliği Konseyi (RCC) gibi uluslararası kuruluşların ve Güney-Doğu Avrupa bölgesinden belediyelerin belediyelerinin temsilcilerinin katıldığı etkinliğe MBB, geniş bir heyet ile katıldı. MBB heyetinde, MBB’nin NALAS Genel Kurul Delegesi unvanıyla Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin ve Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Pendik Belediyesi Meclis Üyeleri Akın Böbür ve Halil İbrahim Çakmak, MBB Uluslararası İşbirliği Koordinatörü Mustafa Özkul, Mali Hizmetler Müdürü Mustafa Kabil, Çevre Yönetim Merkezi Koordinatörü Ahmet Cihat Kahraman ve İstanbul Kalkınma Ajansı Uzmanı Mehmet Onur Partal yer aldılar.

BELEDİYE YATIRIM KAPASİTELERİNİN ARTIRILMASI GÜNDEMDEYDİ

Konferans dâhilinde Güney-Doğu Avrupa’da Yerel Düzeyde Sermaye Yatırım Projelerinde Karşılaşılan Zorluklar; Belediye Maliyesinin İyi Yönetişimi ile Yatırımcı Güveninin Oluşturulması; Fonların Çekilmesinde ve Altyapı Değerinin Oluşturulmasında Uygulamalar; ve Güney-Doğu Avrupa’da Belediye Yatırımlarının Finansmanı için Mevcut ve Ortaya Çıkan Fırsatlar başlıklı dört panel oturumu yapıldı. Konferans konuşmacıları, Güney-Doğu Avrupa'da vatandaşların çıkarları doğrultusunda belediyelerin sürdürülebilir toplumlara dönüşmeleri için yerel düzeyde sermaye yatırımlarının ne şekilde desteklenebileceği üzerine odaklandı.

NALAS çalışma gruplarının hazırladığı iki yeni bölgesel rapor sunuldu: “NALAS Mali Yerelleşme Göstergeleri Raporu”; Güney-Doğu Avrupa'da belediyelerinin gelirleri ve harcamalarını karşılaştırmalı olarak vermektedir. “Karşılaştırmalı Katı Atık Yönetimi Raporu”; AB ülkeleri ile karşılaştırıldığında Güney-Doğu Avrupa bölgesinde kişi başı çok daha az atık üretildiğini ve bu durumun potansiyel yatırımcıların ilgisini azalttığını ortaya koymaktadır. Güney-Doğu Avrupa'da (GDA) katı atık yönetimi AB standartlarının oldukça gerisindedir. GDA’da katı atığın çoğu gömülmektedir ve AB ülkelerinin çoğunun sahip olduğu döngüsel ekonomiye ulaşmak için büyük yatırımlar gerekmektedir.  

MBB'yi temsilen konuşan İstanbul Kalkınma Ajansı Uzmanı Mehmet Onur Partal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin önemli ve modern yatırım projelerini ve uygulanan yenilikçi çözümleri sundu. Kullanılan finansman yöntemleri, güçlü ve zayıf yanları ve sermaye yatırımlarının teşvik edilmesinde kalkınma ajanslarının rolünü açıkladı.

PRİŞTİNE BÜYÜKELÇİLİĞİNE ZİYARET

MBB heyeti, konferansın ardından Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçiliği’ni ziyaret ederek Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç ile görüştü. Ziyarette, Kosova’nın çeşitli şehirlerinden Türk ve soydaş öğrencilerin, öğretmenlerin, ev hanımlarının belediyeler aracılığıyla Türkiye’ye getirilerek kültürel ve tanıtım programları düzenlenmesi konuları görüşüldü.

NALAS’IN YENİ BAŞKANI KOSOVA’DAN

Programın ikinci gününde yıllık kararların alındığı NALAS Genel Kurul resmi oturumu delegelerin katılımıyla düzenlendi. Genel Kurul açılış konuşmaları NALAS Başkanı Emil Draghici, Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkan Yardımcısı Breda Pecan ve Priştine Belediye Başkanı Shpend Ahmeti tarafından yapıldı. Göçmen Krizi konulu NALAS Bildirisi’nin okunmasının ve kabul edilmesinin ardından gündem maddelerine geçildi.

Gündemin önemli bir maddesi dönüşümlü başkanlık sistemine göre NALAS yeni Başkan ve Başkan Yardımcılarının göreve başlama töreni oldu. Romanya Komünler Birliği Başkanı ve Vulcana Bai Belediye Başkanı Emil Draghici, NALAS dönem başkanlığını Kosova Belediyeler Birliği (AKM) Başkanı ve Shtime Belediye Başkanı Naim Ismajli’ye devretti.

NALAS 11. Genel Kurul toplantısında dönüşümlü başkanlık sistemine göre 2016 yeni dönem NALAS Başkanlık Divanı şu şekilde oluştu: NALAS Başkanlığı – Kosova Belediyeler Birliği (AKM)/ Naim Ismajli, NALAS 1. Başkan Yardımcılığı- Sırp Cumhuriyeti Şehirler ve Belediyeler Birliği (ALVRS)/ Mico Micic, NALAS 2. Başkan Yardımcılığı – Slovenya Belediyeler Birliği (SOS)/ Darko Fras, NALAS 3. Başkan Yardımcılığı – Makedonya Yerel Yönetimler Birliği (ZELS)/ Koce Trajanovski.

 Genel Kurulun son gündem maddesi NALAS ile Tuna Bölgesi Ülkeleri Su Sağlama Şirketleri Birliği (IAWD) arasında İyi Niyet ve İşbirliği Sözleşmesi (MoU) imzalanması oldu.

Diğer İçerikler Haberler