24.04.2018

NALAS 13. Genel Kurulu Slovenya’da Toplandı

24.04.2018

Güney-Doğu Avrupa’dan yerel yönetimleri ve yerel yönetim birliklerini temsil eden 70’in üzerinde katılımcı NALAS Genel Kurulu kapsamında Slovenya’da bir araya geldi. Toplantıda NALAS’ın yeni başkanı Slovenya Kentler ve Belediyeler Birliği Başkanı ve Sveta Trojica Belediye Başkanı Darko Fras oldu.

Marmara Belediyeler Birliğinin (MBB) üyesi olduğu Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı NALAS’ın 13. Genel Kurul toplantısı 18 Nisan 2018 Çarşamba günü Slovenya’nın Brdo şehrinde düzenlendi. Toplantıya Marmara Belediyeler Birliğini temsilen MBB’nin NALAS Delegesi Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ile MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan, MBB Uluslararası İşbirliği Koordinatörü Burcuhan Şener ve MBB Çevre Yönetimi Koordinatör Yardımcısı Mustafa Özkul katıldı.

Başkan Yılmaz’dan Yeni NALAS Başkanına Davet
NALAS’ın rotasyon sistemine göre Başkan değişikliği gerçekleşen Genel Kurul toplantısında Slovenya Kentler ve Belediyeler Birliği Başkanı ve Sveta Trojica Belediye Başkanı Darko Fras, görevi Sırp Cumhuriyeti Şehirler ve Belediyeler Birliği Başkanı ve Bijeljina Belediye Başkanı Mićo Mićić’ten devraldı. Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz NALAS Başkanı Darko Fras’ı yeni görevi için tebrik ederek Gemlik’e davet etti.

Görevi devralan Fras, Başkanlığın ekip arkadaşları ve üye yerel yönetim birlikleri olmadan bir şey ifade etmediğini ifade etti. Mićić ise “Birçok yeni fikrin yeşerdiği ve uygulandığı böyle önemli bir ağı yürütmek benim için bir onurdu. Bu deneyim beni mesleki açıdan daha da zenginleştirdi.” dedi.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Tartışıldı
Genel Kurul toplantısının öncesinde ise 17-18 Nisan 2018 tarihlerinde “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Doğrultusunda Sosyal İçerme ve Yeniden Entegrasyon Konferansı” gerçekleşti. NALAS, Alman Teknik İşbirliği Kurumu (GIZ) ve Alman Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) işbirliğiyle düzenlenen konferansa aralarında Başkan Yılmaz ve MBB Temsilcilerinin de bulunduğu 120’nin üzerinde temsilci katıldı. Katılımcılar 2030 Gündemi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin yerelleşmesi konusundaki engeller ve çözüm önerilerini tartıştı.

Diğer İçerikler Haberler