11.04.2017

MBB'ye Libya'dan Ziyaret

Libya’nın ileri gelen belediye başkanları, kanaat önderleri ile sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yerel temsilcilerinden oluşan heyet 2 Şubat Perşembe günü Marmara Belediyeler Birliğine ziyarette bulundu.

Cufra Belediye Başkanı ve Libya Güney Bölgesi Belediyeler Birliği Başkanı Fuad Almahdi Rasheed Fuad’ın liderliğini üstlenmiş olduğu Libya heyetini ağırlayan Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri M. Cemil Arslan, heyetin ziyaretinden dolayı duyduğu memnuniyeti “Kardeşlerimizi burada görmekten şeref ve mutluluk duyduk” sözleriyle dile getirdi. “Ülkelerin zaman zaman zor durumları olur. Biz Müslümanız, sıkıntılar geçer ve yine Libya’nın parlak günlerini görürüz. Bizim görevimiz kendi ömrümüz süresince iyi işler yapmak. Sıkıntı varsa hepimizin sıkıntısı. Dolayısıyla ümitsizlik yok; hep beraber çalışacağız. Bizim de Marmara Bölgesi’nin belediyeler birliği olarak yapabileceğimiz bir şey olursa kuşkusuz kardeşlerimizin hizmetindeyiz.” diyerek sözlerine devam eden Arslan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İHH temsilcilerine heyetin ziyaretine vesile olmaları sebebiyle teşekkür ederken Marmara Belediyeler Birliği hakkında bilgilendirici bir sunum gerçekleştirdi.

"TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİNİ SÜREKLİ YAPMAK İSTİYORUZ"

Gerçekleştirilen sunumun ardından Marmara Belediyeler Birliğine misafirperverliklerinden ötürü teşekkürlerini sunan Fuad Almahdi Rasheed Fuad, Libya Güney Bölgesi Belediyeler Birliği hakkında bilgilendirmede bulundu. Türkiye’yi yerel yönetimler konusunda çok başarılı bulduklarını ve bu durumun Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının yerel yönetim kökenli oluşuyla da sıkı bir ilişkisinin olduğunu belirten heyet başkanı, yerel yönetimler alanındaki bu başarının hem kentin hem de ekonominin gelişmesi biçiminde zuhur ettiğini belirtti. “Şu anda Libya’da yerel yönetimler olarak yeni bir mevhumla ilk defa karşı karşıyayız. Ülkemizin ve bölgemizin olumsuz koşullardan etkilenmesiyle birlikte inşallah görevi aldığımız bu yıl ve önümüzdeki yıllarda yerel yönetimler olarak toplumun ve kentlerin gelişmesini ve sorunları aşmayı ummaktayız. Türkiye gibi dost bir ülkeyle işbirliğini sürekli yapmak istediğimizi de belirtmek istiyoruz.” diyerek sözlerine devam etti. Heyet lideri, Yerel Yönetim Akademisi hakkında sorular yöneltirken özellikle Marmara Belediyeler Birliği gibi tecrübeli bir kurumla bu ilişkiyi somutlaştırmak istediklerinin altını çizerek işbirliği talebinde bulunduklarını dile getirdi.

Ziyaret boyunca Türkiye ve Libya arasında dostluk ve kardeşliğe vurgu yapan heyet, aynı değerleri paylaşan iki ülke olarak da Türkiye’nin büyük devletler arasında yer almasından büyük mutluluk duyduklarını belirtirken iki ülke arasında kalıcı işbirlikleri temennilerinde bulundu. 

Diğer İçerikler Haberler