11.04.2017

MBB, Unhcr ile Suriyeli Kardeşlerine El Uzatacak

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Ofisi Başkanı Av. Elif Selen Ay ve Kıdemli Koruma Asistanı Mohammed Fateh Al Kadah, Marmara Belediyeler Birliği’ni ziyaret etti ve MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan ile görüştü.

Başta Suriye’den Türkiye’ye gelen insanlar olmak üzere mülteciler konusunda işbirliği imkânlarının konuşulduğu görüşmede, bu hususta Marmara Bölgesinde yapılabilecek çalışmalar değerlendirildi.

Toplantıda dünya genelinde mülteci sorunlarını çözmek ve mültecileri korumak amacıyla uluslararası faaliyetleri koordine ettiklerini belirten Av. Elif Selen Ay, bireylerin başka bir ülkede mülteci olarak güvenli bir şekilde barınabilmesini sağlamak için çalıştıklarını ifade etti.  Suriye’nin ağırlaşan mülteci krizinde ise, Türkiye’nin olarak olağanüstü çaba gösterdiğini ve bu çabanın uluslararası camiada gıpta ile izlendiğini, ancak uluslararası camianın daha fazla katkı vermesi gerektiğini belirtti.

MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan, nüfusun önemli bir kısmının evlerini terk etmek zorunda kaldığı ve canlarını kurtarmak için kaçmak zorunda bırakıldığı Suriye’deki durumun günümüzün en önemli acil  insani durumlarından biri  olduğunu söyledi.  Ardından Arslan sözlerini şöyle tamamladı: “1,7 milyondan fazla kişi Suriye'den Türkiye'ye sığındı ve Türkiye'nin bu konuda çok önemli çabaları var. Topraklarımızda misafir ettiğimiz sığınmacılar için üyelerimiz ciddi çaba göstermektedirler.  Ancak Marmara Belediyeler Birliği olarak üyelerimizle birlikte daha fazla neler yapabileceğimizi etraflıca konuşacağız.”