26.05.2021

MBB Meclisi İstanbul’da Toplandı

Marmara Belediyeler Birliği, 2021 Yılı I. Olağan Meclis Toplantısı’nda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın yeniden MBB Başkanlığına seçildi. İstanbul’da yapılan toplantıda MBB Başkanı Tahir Büyükakın’ın başkanlığında görev yapacak encümen üyeleri de seçimle belirlendi.

Meclis Toplantısının açılış konuşmasını yapan MBB Başkanı Tahir Büyükakın, “Marmara bizim göz bebeğimiz.” mesajını verdi. Büyükakın konuşmasında, “Son günlerde Marmara Denizi’nin öncelikli gündem maddelerinden biri de müsilaj, diğer adıyla deniz salyası. Deniz ekosistemini tehdit eden ve deniz yüzeyinde meydana getirdiği görüntü ile de rahatsızlık oluşturan müsilaj ile mücadele etmemiz gerekiyor. Geçen hafta çevrimiçi bir seminer ile konuyu ele almaya başladık. Müsilaj sorunu ancak bölgesel düzeyde tüm paydaşların ve yerel yönetimlerin katılımıyla bir eylem planı kapsamında çözülebilir.” dedi.

MBB’nin son dönemde konuşulacak en önemli konusunun Marmara Denizi olduğunu söyleyen Başkan Büyükakın, “Uzmanlarla toplantı yapmaya devam ediyoruz. MBB olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile durumu görüşüyoruz. Çok yakın bir tarihte belediye başkanlarımızı ve konunun uzmanlarını davet ederek bir toplantı yapacağız. Küresel ısınmayla deniz suyunun 2-3 derece sıcaklığının artması bir sebep ama bunun yanında asıl sebep Marmara Denizi’ne ileri ya da biyolojik arıtma olmadan yapılan deşarjlar. Deşarjlara leri arıtmadan geçmeden devam edilirse Marmara Demizi’nin sonu iyi olmayacak. MBB olarak kuruluş sebebimiz, varlık sebebimiz, misyonumuz Marmara Denizi’nin muhafaza edilmesi. Bakanlığın inisiyatifiyle belediye başkanlarımız ve konunun uzmanlarıyla çalışarak Marmara eylem planı hazırlanmalıyız.” diyerek Marmara Denizi’nin korunması konusunda eylem planı hazırlığı olacağını söyledi.

Konuşmasında ayrıca Marmara Bölgesi Mekânsal Gelişme Stratejik Çerçeve Belgesi’nin de önümüzdeki aylarda kamuoyuyla paylaşılacağına değinen Büyükakın, “Bölgedeki paydaşların etkin katılımı ile bölgesel stratejiler ve eylem planına ilişkin kararların alındığı  Marmara Bölgesi Mekânsal Gelişme Stratejik Çerçeve Belgesi, Birleşmiş Milletlerin 17 başlıkta belirlediği Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının pek çoğu ile doğrudan; 11 nolu Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar amacını ise merkezine alarak katkı yapıyor. ‘Güçlü Yerel İşbirliği ve Ağları ile Üretimde Verimliliği, Yenilikçiliği ve Küresel Rekabeti Önceleyen, Doğal  ve Kültürel Varlıkları ile Sürdürülebilir, Dayanıklı ve Kapsayıcı Yerleşmelere Sahip Marmara’ vizyonunu sunuyor.” dedi.

MBB Encümen Üyeleri Seçildi

Başkan Büyükakın’ın konuşmasını tamamlamasının ardından Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan meclis toplantısını yönetmek için divandaki yerini aldı. MBB başkanlık seçiminin yanı sıra encümen üyeleri de seçimle belirlendi. Buna göre; Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ve Gelibolu Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar MBB encümen üyeliğine seçildi. Meclis Toplantısı’nın ardından yeniden seçilen Encümen Üyeleri ile MBB Encümen Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda ayrıca Meclis 1. ve 2. Başkan Vekilleri ile Plan ve Bütçe Komisyonu ve Denetim Komisyonu’nun seçimi yapıldı.

MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan, seçimlerin ardından 2020 Yılı MBB Faaliyet Raporunu meclise sundu.

Seçimler aşağıdaki şekilde sonuçlandı:

1. Başkan Vekilliği - M. Ergün Turan (Fatih Belediye Başkanı)

2. Başkan Vekilliği - Ahmet Sarıkurt (Çorlu Belediye Başkanı)

Plan ve Bütçe Komisyonu

Şadi Yazıcı (Tuzla Belediye Başkanı)

Hüseyin Keskin (Sultanbeyli Belediye Başkanı)

Mevlüt Öztekin (Kağıthane Belediye Başkanı)

Tolga Tosun (Bandırma Belediye Başkanı)

Mustafa Günalp (Kadıköy Belediyesi Meclis Üyesi)

Denetim Komisyonu

Hasan Tahsin Usta (Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı)

Şeyma Döğücü (Sancaktepe Belediye Başkanı)

Volkan Yılmaz (Silivri Belediye Başkanı)

Murat Gerenli (Lüleburgaz Belediye Başkanı)

Muammer Keskin (Şişli Belediye Başkanı)