26.12.2019

MBB Kütüphane ve Bilgi Merkezleri Platformu Toplandı

MBB Kütüphane ve Bilgi Merkezleri Platformu toplantısı İstanbul Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 26 Aralık 2019, Perşembe günü İBB Atatürk Kitaplığı’nda gerçekleştirildi.

Belediyelerin kütüphane ve bilgi merkezleri yöneticileri, kütüphaneciler, kütüphane çalışanları, akademisyen ve öğrencilerin katıldığı toplantıda, 2018-2019 döneminde yapılan Kebikeç Seminerleri, Haritalandırma Çalışması, İdeal Kütüphane Standartları: Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştay Raporu ve elektronik olarak yayınlanan bültenlerle ilgili bilgilendirme yapıldı. 2020 döneminde gerçekleştirilecek seminer, eğitim, çalıştay ve haritalandırma çalışmalarıyla ilgili istişarede bulunuldu.

MBB Kütüphane ve Bilgi Merkezleri Platformu ilk toplantısını 28 Aralık 2016’da gerçekleştirildiğini ve bu 3 yıllık süreçte belediyelere bağlı kütüphanelerle ilgili pek çok çalışmanın yapıldığını belirten MBB Yazı İşleri Müdürü Sefa Şahin, kütüphane çalışanlarının bir araya gelerek yeni projelere imza atması gerektiğini aktardı. Platform üyeleri, Kebikeç Seminerleri’nin 2020 planını, platformun geçmiş ve gelecek perspektifini, belediye kütüphanelerinin karşılaştıkları sorunları ve olası çözümleri gündeme getirdi. Belediye kütüphanelerinin kurumsallaşma süreçleri ve halkla ilişkiler konusunda iyileştirilmesi ve iş birliklerinin arttırılması konuları da ayrıca tartışıldı.