11.04.2017

MBB, Küresel Belediye Başkanları Parlamentosu'nda

9-11 Eylül 2016 tarihlerinde dünyanın çeşitli şehirlerini temsilen 75’in üzerinde belediye başkanı, küresel dünyanın sorunlarını tartışacakları yeni bir platform kurmak üzere Hollanda’nın Lahey kentinde bir araya geldi.

Kurucusu ABD'li yazar ve siyaset bilimci Benjamin R. Barber olan Küresel Belediye Başkanları Parlamentosu, Dr. Barber'ın 2013 yılında yayımlanan "Eğer Belediye Başkanları Dünyayı Yönetseydi?” adlı kitabında ortaya koyduğu yeni bir küresel yönetim platformu fikri ile ortaya çıktı. Parlamentonun açılış toplantısı, Benjamin Barber ve Lahey Belediye Başkanı Jozias van Aartsen’ın ortak girişimiyle Lahey’de gerçekleştirildi. Toplantıya Marmara Belediyeler Birliği’ni temsilen MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan ve MBB Uluslararası İşbirliği Uzmanı Burcuhan Şener katıldı.

Benjamin Barber ve Jozias van Aartsen toplantının açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. Aartsen konuşmasında “Belediye Başkanları tarihte ilk defa sorumluluk alarak dünya sorunlarına çözüm arayacaklar. Şu an karşı karşıya olduğumuz sorunlar çok büyük boyutlarda. Bu sorunları ancak bir araya gelip güçlerimizi birleştirerek çözebiliriz” dedi. Benjamin Barber ise “Şehirler dünya nüfusunun %50’sinden fazlasını temsil ediyor. Şehirler demokrasinin en önemli ve sürekli ilerleyen kaleleridir. Sınır tanımayan konular ve sorunlarla karşı karşıya olduğumuz bu dönemde sınırsız demokrasi, sınırsız şehirler demektir. Bugün burada iklim değişikliği, yönetişim ve göç konularını ele almak belediye başkanları olarak bizim görevimiz” şeklinde konuştu.

Toplantının ana oturumlarında, “Göç: Göç Alan Şehirler”, “Çevre ve İklim Değişikliği: Şehir & Doğa” ve “Yönetişim: Şehir & Bağımsız Dünya” konuları tartışıldı. Ana oturumları takiben her tema için dört tane paralel oturum düzenlenerek bu konular belediye başkanları ve konusunda uzman katılımcılar tarafından farklı yönleriyle ele alındı.

Dünyanın çeşitli şehirlerinden gelen belediye başkanları bu oturumlara katkı sağladı. Ahmed Aboutaleb (Rotterdam Belediye Başkanı), Peter Kurz (Mannheim Belediye Başkanı), Patricia de Lille (Cape Town Belediye Başkanı), Mick Cornett (Oklahoma City Belediye Başkanı ve Birleşik Devletler Belediye Başkanları Konferansı Başkanı), Giorgos Kaminis (Atina Belediye Başkanı), Leoluca Orlando (Palermo Belediye Başkanı), Sanjeev Nayyar (Kuzey Delhi Belediye Başkanı) ve Akel Biltalji (Amman Belediye Başkanı) toplantıya katılan belediye başkanlarından bazılarıdır.

Toplantıya ayrıca Dünya Göç Örgütü (IOM), World Resources Institute, OECD, Avrupa Konseyi, UNDP, McKinsey Global Institute, Brüksel Vrije Üniversitesi ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) gibi birçok uluslararası kurum ve kuruluştan uzmanlar katıldı. Marmara Belediyeler Birliği’nin de davet edildiği ve aktif katılım gösterdiği toplantıda Genel Sekreter M. Cemil Arslan, Türkiye’deki mevcut durumu ve belediyelerin deneyimlerini aktardı.

Diğer İçerikler Haberler