23.06.2020

MBB, Korona Günlerinde De Kardeş Şehir İlişkilerini Desteklemeye Devam Ediyor

Kapalı sınırlar, park halinde sessizce fırtınanın geçmesini bekleyen ulaşım araçları ve evlerinde kendilerini dış dünyadan izole etmiş insan topluluğu… Korona salgınının yarattığı “yeni normal” günlerimizi karakterize eden bu üç olgu uzak mesafelerdeki temaslarımızla kurduğumuz ilişkiyi de sınıyor ve bağların gevşemesine yol açıyor. Özellikle farklı ülkelerin iki yerel yönetimi arasında kurulan kardeş şehir bağları söz konusu olduğunda bu durumun daha da geçerli olduğu düşünülebilir. Zira yerel yönetimler tüm dikkatlerini pandeminin kendi bölgelerindeki etkilerini en aza indirmeye vermiş durumdalar. Var olan ilişkilerin soğumaması için eldeki kaynaklarla harekete geçmek önemli. Bu noktada Marmara Belediyeler Birliği (MBB), Bosna Hersek ile İlişkileri Geliştirme Merkezi (BİGMEV) ile birlikte Bosna Hersek ve Türkiye belediyeleri arasında kurulmuş kardeş şehir bağlarının sürdürülmesi ve güçlendirilmesi adına online “Türkiye – Bosna Hersek Kardeş Şehir Buluşmaları” düzenliyor.

MBB’nin BİGMEV ile ortaklaşa düzenlediği “Türkiye – Bosna Hersek Kardeş Şehir Buluşmaları” kapsamında yapılan ilk görüşme 16 Nisan 2020 tarihinde Bursa Büyükşehir Belediyesi-Sarajevo Belediyesi arasında gerçekleşti. Görüşmeler, Lapseki-Jablanica Belediyeleri, Zeytinburnu-Ilidza Belediyeleri, Ümraniye-Fojnica Belediyeleri, Sultanbeyli-Jajce Belediyeleri, Pendik-Travnik Belediyeleri, Bahçelievler-Hadzici Belediyeleri, Bağcılar-Celic Belediyeleri, Altınova-Buzim Belediyeleri,  Gebze-Kakanj Belediyeleri, Bayrampaşa-Ilidza Belediyeleri, Altıeylül-Maglaj Belediyeleri, Edremit-Srebrenik Belediyeleri, Gömeç-Donji Vakuf Belediyeleri, Kandıra-Pale Praca Belediyeleri, Beyoğlı-Novi Grad Belediyeleri, Çekmeköy-Vogosca Belediyeleri, İzmit-Travnik Belediyeleri, Nilüfer-Zavidovici Belediyeleri, Derince-Novi Grad Belediyeleri, Fatih-Stari Grad Belediyeleri ve Sancaktepe-Gornji Vakuf Belediyeleri arasındaki toplantılarla devam etti. Kardeş şehir belediye başkanlarının katılımıyla düzenlenen toplantılarda, Covid-19 salgınının belediyelere ve iki ülkeye olan etkisine değinilerek salgınla mücadele konusunda karşılıklı bilgi ve deneyim paylaşımında bulunuldu. Başkanlar ayrıca Covid-19 salgını süresince ve sonrası dönem için belediyeler arasındaki karşılıklı dayanışmanın sürmesi gerektiğini vurgularken gelecekte kurulabilecek olası işbirliklerini de ele aldılar.

Bursa Büyükşehir Belediyesi – Sarajevo Belediyesi Buluşması
Bursa Büyükşehir Belediyesi Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Sarajevo Belediye Başkanı Abdullah Skaka arasında 16 Nisan 2020 tarihinde gerçekleşen görüşmede iki belediyenin Covid-19 sürecinden nasıl etkilendiği ele alındı. Aktaş ve Skaka, kardeş belediye olarak bu süreçte birbirlerine maddi ve manevi olarak destek vermeye hazır olduklarını belirttiler. Başkanlar, ayrıca Sarajevo’da düzenlenecek “Bursa Günleri” etkinliği ve Bursa’nın Sarajevo’da yaptıracağı spor salonu ve olimpik havuz projesi gibi birlikte yürütecekleri çalışmalar hakkında da görüştü. İkili, kardeşlik projelerinin artırılarak devam etmesi yönünde kararlılıklarını dile getirdi.

Laspeki Belediyesi – Jablanica Belediyesi Buluşması
Kardeş şehir buluşmaları kapsamında Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz ile belediyenin kardeş şehri Jablanica Belediye Başkanı Salem Dedic bir araya geldi. Toplantıda, Dedic, iki şehir arasında kurulacak işbirliğinin salgının yarattığı ekonomik sorunların üstesinden gelmede oldukça etkili olabileceğini vurguladı. Yılmaz ise böyle zamanlarda kardeş şehirlerin birbirini desteklemesinin önemini vurgulayarak Lapseki Belediyesi olarak Jablanica Belediyesine Covid-19 sonrası ellerinden gelen desteği vereceklerini belirtti.

Zeytinburnu Belediyesi – Ilidza Belediyesi Buluşması
Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy ile Ilidza Belediye Başkanı Senaid Memic arasında gerçekleşen görüşmede Memic, Covid-19 süresinden etkilenen vatandaşlara Ilidza Belediyesinin yaptığı sosyal yardımlardan bahsederek “Yardım miktarı ne olursa olsun önemli olan yardım görmemiş kimsenin kalmaması.” dedi. Bosnalı mevkidaşını destekleyen Arısoy, Zeytinburnu Belediyesinin de aynı yaklaşımla ihtiyacı olan herkese dokunmaya çalıştığını vurguladı.

Ümraniye Belediyesi – Fojnica Belediyesi Buluşması
Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, kardeş şehri Fojnica Belediye Başkanı Sabahudin Klisura ile görüştü. Online görüşmede Yıldırım, Covid-19 süresince ihtiyaçları olması durumunda Fojnica’ya her türlü desteği vermeye açık olduklarını belirtti. Yıldırım’ın nazik dayanışma ifadesine teşekkür ile karşılık veren Klisura, “Bu söylediğiniz çok anlamlı, biz zaten Ümraniye’de bir kardeşimiz olduğunu hissediyoruz. O zaman kendimizi güvende hissediyoruz.” dedi.

Sultanbeyli Belediyesi - Jajce Belediyesi Buluşması
Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ile Jajce Belediye Başkanı Edin Hozan 7 Mayıs 2020 tarihinde bir araya geldi. Görüşmede Hozan, zor günlerde kardeş şehir olarak dayanışma içinde olmanın önemini vurgularken bu bağın sürdürülmesi temennisinde bulundu. Keskin ise ilişkileri güçlendirmek adına Covid-19 süreci sonrası bir araya gelip somut projeler üzerinde işbirliği yapmayı umduklarını dile getirdi.
Pendik Belediyesi - Travnik Belediyesi Buluşması
Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin ve Travnik Belediye Başkanı Admir Hadziemric arasında 12 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleşen online görüşmede Cin, Covid-19 sürecinde Pendik’teki durum ve belediyenin çalışmalarına ilişkin bilgi vererek “Biz Travnik’i kendi memleketimiz olarak görüyoruz.” dedi. Hadziemric ise, Travnik’in Osmanlı mirası bir şehir olduğunu vurgulayarak “İki taraf için de önemli olan, işbirliğimizin yalnızca maddiyata dayanmaması ve manevi işbirliklerimizin de olması. Bu zor günleri atlattıktan sonra ilk fırsatta sizi Travnik’te de ağırlamak isteriz.”dedi.

Bahçelievler Belediyesi - Hadzici Beleidyesi Buluşması
14 Mayıs 2020 Perşembe günü Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır, kardeş şehri Hadzici Belediye Başkanı Hamdo Ejubovic ile biraraya geldi. Covid-19 ile ilgili bilgi ve deneyim paylaşımının ardından Bahadır, “Ortak geçmişimizden dolayı Türkiye ve Bosna Hersek hep işbirliği içinde olmuştur. Yetkimiz sınırları içerisinde Bahçelievler Belediyesi olarak Hadzici Belediyesiyle işbirliği yapmaktan da memnuniyet duyarım.” dedi. Ejubovic “Karşılıklı işbirliğiyle bu pandemiden daha güçlü çıkacağımızı düşünüyorum.” diyerek Bahadır’a işbirliği ve kardeşliği için teşekkür etti.
Bağcılar Belediyesi – Celic Belediyesi Buluşması
Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Bosnalı mevkidaşı, Celic Belediye Başkanı Sead Muminovic ile 20 Mayıs 2020 Çarşamba günü online görüşme gerçekleştirdi. Muminovic, “Yerelden başlayan ilişkiler daha güçlü bağlar oluşturuyor. Kardeş şehirler olarak sadece belediyeler arası değil, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayan bir görevimiz de var.” dedi. Muminovic’in 21 yıldır belediye başkanı olduğunu söylemesi üzerine Çağırıcı “Ben de belediyede 21 yılımı doldurdum. Bundan sonra birlikte çalışarak 25 yılımızı birlikte kutlarız.” dedi. İkili, olası işbirliği alanları üzerine hazırlık yaparak pandemi sonrasında tekrar görüşmek üzere sözleşti. 
Altınova Belediyesi – Buzim Belediyesi Buluşması
Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, Buzim Belediye Başkanı Mersudin Nanic ile 28 Mayıs 2020 Perşembe günü bir araya geldi. İkili, yapılan online görüşmede Covid-19 süreciyle ilgili deneyimlerini aktardıktan sonra potansiyel iş birliği alanları üzerine konuştu. Buzim’de Aliya İzzetbegoviç meydanı yapmak üzere başlattıkları projeye ilişkin bilgi veren Nanic, bitki yetiştiriciliği alanındaki çalışmalarını aktardı. İşbirliği ve dayanışmaya açık olduklarını vurgulayan Oral, görüşmede konuşulan işbirliği alanlarıyla ilgili çalışma yürüterek kardeş şehriyle yeniden haberleşeceklerini belirtti.

Gebze Belediyesi – Kakanj Belediyesi Buluşması
Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz ve Kakanj Belediye Başkanı Aldin Sljivo arasında gerçekleşen online görüşme, aynı zamanda iki kardeş şehrin belediye başkanları arasında gerçekleşen ilk görüşme oldu. Sljivo, “Başkanımızla daha önce hiç görüşme fırsatımız olmadı. Bu vesileyle pandemi sürecinde kardeş belediyemizle buluşmaktan memnun oldum.” diyerek memnuniyetini dile getirdi. Büyükgöz ise “Kültürel ve sosyal ilişkilerimizi geliştirmek için çalışmalarımızı başlatırız, sonrasında yol haritamızı belirleriz. Başkanımız nazik bir başlangıç yapmış oldular, görüşme için teşekkür ediyorum.” şeklinde karşılık verdi. İkili pandemi sürecinden sonra karşılıklı ziyaretler gerçekleştirmek ve işbirliklerini değerlendirmek üzere sözleşti.

Bayrampaşa Belediyesi – Ilidza Belediyesi Buluşması
Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Bosnalı mevkidaşı Ilidza Belediye Başkanı Senaid Memic ile Türkiye – Bosna Hersek Kardeş Şehir Buluşmaları kapsamında bir araya geldi. Görüşmede Aydıner, Bayrampaşa Belediyesinin Covid-19 ile mücadele kapsamında uygulamalarını aktardıktan sonra Ilidza Belediye Başkanı Memic’in deneyimlerini dinledi. Dezenfektasyon, bilgilendirme, çocuklara kitap gönderimi gibi hizmetlerinden bahseden Aydıner, “Bosna bize Aliya İzzetbegoviç’in emanetidir. Başkanımız da bizim emanetimizdir.” diyerek Bosnalı mevkidaşının her daim yanında olduğunu ifade etti.
Altıeylül Belediyesi – Maglaj Belediyesi Buluşması
Türkiye – Bosna Hersek Kardeş Şehir Buluşmaları kapsamında ilk kez bir araya gelen Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı ve Maglaj Belediye Başkanı Mehmet Mustabasic Covid-19 sürecinde yaşadıkları zorluklar ve belediyelerin hizmetleri konusunda bilgi alışverişinde bulundu. Maglaj Belediye Başkanının kendilerini hiçbir zaman yalnız bırakmadığı ve her zaman iyi temennilerini ilettiğini belirten Avcı, “Maglaj Belediye Başkanımızın ve ekibinin her zaman yanında olduğumuzu bilmelerini isterim.” dedi. Avcı’yla tanışmaktan memnuniyet duyduğunu dile getiren Mustabasic ise, “Dostluğumuzla birlikte işbirliğimizi de artırmak isteriz.”  dedi. İkili ekipleriyle birlikte ikinci bir toplantı yaparak işbirliklerini konuşmak üzere sözleşti.

Edremit Belediyesi – Srebrenik Belediyesi Buluşması
Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, Edremit’in Bosna’daki kardeş şehri Srebrenik’in Belediye Başkanı Nihad Omerovic ile yaptığı görüşmede “Belediyeler tüm dünyada önemli bir mücadele verdi. Sağlık, sokağa çıkma yasağı, tedbirler gibi konularda hep belediyeler sahada vardı. Sıkıntılı bir süreç geçirdik ama iyi ki belediyeler var.” diyerek Covid-19 sürecinde belediyelerin aldığı rolün önemine değindi. Görüşme esnasında, ekonomik, kültürel ve eğitimle ilgili potansiyel işbirliklerini görüşen Arslan ve Omerovic, somut işbirlikleri üzerine çalışmak üzere ekiplerini görevlendirdi. Arslan, kardeş şehirler arasında karışlıklı işbirlikleri geliştirilmesini ve halkların birbirine yakınlaşmasını önemsediğini belirtti. Arslan’ın bu yaklaşımından çok memnun olduğunu ifade eden Omerovic, böylelikle Başkanlara bağlı kalmaksızın karşılıklı işbirliğine zemin hazırlayan bir sistem oluşturmanın mümkün olacağını söyledi.

Gömeç Belediyesi – Donji Vakuf Belediyesi Buluşması
Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam ve kardeş şehri Donji Vakuf Belediye Başkanı Huso Susic arasında gerçekleşen kardeş şehir görüşmesinde Susic, Mehmet İrem Himam’ı her yaz Bosna’da düzenlenen Ayvaz Dede Şenlikleri’ne davet etti. Gömeç’in zeytincilik ve turizm alanlarında işbirliğine imkan tanıdığını ifade eden Himam, “İki şehir arasındaki kardeş şehir ilişkisi çok önemli. Gömeç’te çok sayıda Boşnak vatandaşımız var. Önemli işbirlikleri yapmak bizim görevimiz.” dedi. İki kardeş şehir Başkanı, telekonferans yöntemiyle tanışmış olmaktan memnuniyetlerini dile getirerek birbirlerini en yakın zamanda yüz yüze ziyaret edeceklerini ifade etti.

Kandıra Belediyesi – Pale Praca Belediyesi Buluşması
Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, kardeş şehir Pale Praca Belediye Meclis Başkanı Almir Cutuk ve Başkan Yardımcıları Hamdo Selimbegovic ve Munir Radocan ile bir araya geldi. Covid-19 sürecinde gerçekleştirdikleri çalışmalardan bahseden Adnan Turan “Kandıra’da turizmin yanı sıra Covid-19’dan sonra özellikle tarım ve hayvancılığın ön plana çıktığını bir kez daha gördük.” diyerek ekoturizm, tarım ve hayvancılık alanlarında işbirliği yapılmasının her iki belediye için de faydalı olacağını belirtti. Bu konuda ekiplerini görevlendireceğini ifade eden Cutuk, ikincil işbirliği alanı olarak tarihi eserlerin korunması konusunda da işbirlikleri yapılabileceğini söyledi. Cutuk’un daveti üzerine Turan, pandemi süreci sonrasında kardeş şehirleri Pale Praca’yı ziyaret ederek yüz yüze görüşmeler gerçekleştirmekten memnuniyet duyacağını belirtti. 
Beyoğlu Belediyesi – Novi Grad Belediyesi Buluşması7 Temmuz 2020 tarihinde Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Beyoğlu’nun Bosna Hersek’teki kardeş şehri Novi Grad Belediyesi Başkanı Semir Efendic ile online görüşme gerçekleştirdi. Efendic, Covid-19 döneminde yaşananlara değinerek Beyoğlu gibi Novi Grad’ın da, Saraybosna’nın merkezinde olduğu için, zor zamanlar geçirdiğini aktardı. Yıldız ve Efendic için aynı zamanda bir tanışma toplantısı niteliği taşıyan görüşmede Yıldız, Bosnalı mevkidaşını önümüzdeki günlerde Beyoğlu’nda gerçekleşecek programlardan haberdar ederek kendisine davette bulundu. Efendic, Yıldız’ın davetine icabet etmekten memnuniyet duyacağını ifade etti ve bu görüşmenin iki belediye arasında eğitim, kültür, sanayi, turizm alanlarında yapılabilecek işbirliklerine konuşmak için bir fırsat olacağını belirtti.
Çekmeköy Belediyesi – Vogosca Belediyesi Buluşması

Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz ve Başkan Yardımcısı Latif Coşar, 10 Temmuz 2020 tarihinde Vogosca Belediye Başkanı Edin Smajic ile bir araya gelerek Covid-19 sürecinde yapılan çalışmalar ve mevcut durumla ilgili karşılıklı bilgi paylaşımında bulundu. Toplantıda, hem kısa vadede Covid-19 sürecine ilişkin hem de uzun vadede kültür, sanat, spor gibi alanlarda yapılabilecek işbirlikleri istişare edildi. Efendic, “Bizler kardeş belediyeyiz ama siz abi olan tarafsınız. Biz sizden ne gelirse, hepsine varız.” dedi. Coşar ise, abi-kardeş fark etmeksizin Vogosca Belediyesini kardeşleri olarak gördüklerini ve her zaman yanlarında olduklarını belirtti.

İzmit Belediyesi – Travnik Belediyesi Buluşması
İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve Travnik Belediye Başkanı Admir Hadziemric, Türkiye – Bosna Hersek Kardeş Şehir Buluşmaları kapsamında ilk kez bir araya geldi. İkili, İzmit ve Travnik arasında karşılıklı tecrübe paylaşımı yapılabilecek alanları değerlendirdi. İzmit’in bisiklet yolları, çocuk parkları, spor sahaları, sosyalleşme alanları gibi pek çok alandaki çalışmasından etkilendiğini ve feyzaldığını söyleyen Hadziemric, iki şehrin çok sayıda ortak özelliği olduğunu vurgulayarak Kaplan’ı Travnik’e davet etti. İlk yurt dışı seyahatini kardeş şehir Travnik’e yapacağını ifade eden Kaplan “Aynı özellikleri paylaşmamıza çok sevindim. Bu kadar benzer özellik olması kardeşlik özelliklerini pekiştirir, belediyecilik anlamında bizi birbirimize yaklaştırır. İki belediyenin ortak faaliyet alanında, birlikte daha etkin ve marka değeri yüksek işler yapabiliriz.” dedi. Hadziemric ve Kaplan, ekiplerini yetkilendirerek iyi uygulama ve tecrübe paylaşımı konusunda çalışma yapmak üzere sözleşti.
Nilüfer Belediyesi – Zavidovici Belediyesi Buluşması
Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, kardeş şehri Zavidovici’nin Belediye Başkanı Hasim Mujanovic ile görüşme gerçekleştirdi. Maske üretimi, sosyal mesafe koruma gibi halk sağlığı konusundaki çalışmalarını aktaran Erdem, “Kardeşlik ilişkilerimizin sosyal, kültürel, spor yönleriyle gelişmesi için Nilüfer Belediyesi olarak elimizden geleni yapmaya hazırız. Uzak olsak da bizim kalbimiz, gönlümüz kardeşimizle beraber çarpıyor.” dedi. Mujanovic, Nilüfer Belediyesinin pandemi sürecindeki başarılı uygulamalarını gururlanarak takip ettiğini ifade ederek Erdem ve ekibini pandemi sonrasında Zavidovici’ye davet etti.  

Derince Belediyesi – Novi Grad Belediyesi Buluşması
Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün ve Novi Grad Belediye Başkanı Semir Efendic, 14 Ağustos 2020 Cuma günü online olarak gerçekleştirilen görüşmede iki Covid-19 deneyimlerini paylaştı. Aygün, Derince Belediyesinin Covid-19 ile mücadele kapsamında maske, mesafe ve hijyenden oluşan 3 kural çerçevesinde tedbirlerini aldığını belirtti. Pandeminin sağlık konusundaki etkilerinin yanı sıra ekonomik etkilerinin de arttığına değinen Efendic, iki şehir arasında öncelikli olarak ekonomik işbirliklerinin geliştirilmesine dikkat çekti. Aygün ve Efendic, ticareti canlandırmak için sektörel ihtiyaçlar ve imkanlar konusunda hazırlık yaparak karşılıklı görüşmeleri sürdürmek üzere sözleşti. 

Fatih Belediyesi – Stari Grad Belediyesi Buluşması
Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, Bosna Hersek’teki kardeş şehri Stari Grad’ın Belediye Başkanı Ibrahim Hadzibajric ile bir araya geldi. Saraybosna ve İstanbul’un merkez ilçeleri olan Stari Grad ve Fatih’in 1990 yılına dayanan köklü kardeşlik ilişkisine değinen Hadzibajric, Stari Grad’ın ilk kardeş şehrinin Fatih Belediyesi olduğunu belirtti. Turan, Hadzibajric’i Türkiye’ye davet ederek “Hem iş ve tecrübe paylaşımımızı hem de dostluğumuzu pekiştirmek için heyetinizle birlikte sizi burada ağırlamak ve görüşmeler yapmak isteriz.” dedi. İkili, belediyeleri oldukça etkileyen pandemi döneminde online olarak tanışmış olmaktan memnuniyetlerini ifade ettiler.
Sancaktepe Belediyesi – Gornji Vakuf Belediyesi Buluşması
Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü ve Gornji Vakuf Belediye Başkanı Sead Cauesevic, 8 Eylül 2020 tarihinde Türkiye – Bosna Hersek Kardeş Şehir Buluşmaları kapsamında ilk kez bir araya geldi. Sancaktepe ve Gornji Vakuf arasındaki kardeşliğin yıllardır süregeldiğini belirten Cauesevic, İstanbul’un tek kadın belediye başkanı olan Döğücü’ye yeni görevinde başarılar diledi. Covid-19 deneyimlerinden ve yeni dönem projelerinden bahseden Döğücü, “Karşımda 12 yıllık tecrübesi olan bir belediye başkanı var. Bizim belediyeciliğimizin de en önemli unsurlarından biri hizmeti vatandaşımızın ayağına kadar götürmek. ‘Yaşamaya değer’ sloganımızla hizmet veriyoruz.” dedi.