04.08.2017

MBB Encümeni Lüleburgaz’da Toplandı

Marmara Belediyeler Birliği Encümen Toplantısı, 3 Ağustos 2017 Perşembe Lüleburgaz Belediyesi ev sahipliğinde Lüleburgaz Sokollu Külliyesi meclis toplantı salonunda yapıldı.

Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Marmara Belediyeler Birliği Encümen Üyeleri Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak ve Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan'ın bir araya geldiği toplantıda, Marmara Bölgesi’nin geleceği konuşuldu.

MBB Encümen Toplantısı’nın teşekkür konuşmasını gerçekleştiren Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak “MBB Encümen Üyesi Başkanlarımız geldiler, buraya değer kattılar. Nerede bir sorun var, onu çözmeye çalışıyoruz. Farklı partilerden olmamıza rağmen, bu birlik içinde yaptığımız çalışmalar konusunda birbirimize yardımcı oluyoruz. Hizmet yapma bağlamında birbirimize destek oluyoruz. Şu an içinde bulunduğumuz Sokollu Külliyesi’nin belediyemize kazandırılmasında büyük emeği olan MBB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye çok teşekkür ederim” dedi.

MBB üyesi belediyelerin özveriyle Marmara Bölgesi’nin geleceğine odaklı önemli projeleri gündeme taşıdığına değinen Başkan Altepe, Türkiye’nin en gelişmiş bölgesi olan Marmara Bölgesi’nin, gelişen ve büyüyen Türkiye’nin lokomotif bölgesi olduğunu ifade etti. Marmara Belediyeler Birliği üyelerinin bu misyon ve sorumlulukla çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Altepe, her alanda öncü ve örnek çalışmalara imza atmaya gayret ettiklerini belirtti.

“3. Marmara Denizi Sempozyumu ile…”
Bu noktada çevre odaklı hizmetlerin önemine de vurgu yapan Başkan Altepe, “Marmara Belediyeler Birliği’nin kuruluşu, Marmara Denizi’nin temizlenmesi ve korunmasına yönelik girişimle başlatılmıştı. Şimdi de aynı çalışmaların öncülüğünü yapmaya devam ediyoruz. 21 Kasım 2017’de gerçekleştireceğimiz 3. Marmara Denizi Sempozyumu ile de bu çabamızı Tuna Nehri’nin Marmara Denizi’ne etkisi bağlamında uluslararası boyutta ele alarak devam ettiriyoruz” şeklinde konuştu.

Ergene Havzası Koruma Eylem Planı
Ergene Havzası Koruma Eylem Planıyla ilgili sunumun gerçekleştirildiği toplantıda Altepe “1995 yılında bölgede 650’ye yakın fabrika varken bugün sayı 3900’ü bulmuş. Biz Bursa’da endistrüyel atıksuları kolektörlerle topladık, başka şekilde nehirlerin temizlenmesi mümkün değil. Kirlenmeyi baştan engellemek sonradan ortadan kaldırmaktan daha kolay” diyerek durum değerlendirmesinde bulundu.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ise “1977’den beri hem MBB olarak hem de başkanlığında bulunduğum belediyeyle Ergene Nehri üzerine çalışmalar gerçekleştirdik. O günden bugüne benim de hararetle ilgimi çeken bir konu olmuştur. Balık tuttuğumuz Ergene Nehri’nin kirlilikte dünyada üst sıralarda yer alması, beni son derece rahatsız eden ve üzen bir konudur. Bunu düzeltmemiz gerek. Hep birlikte çözüm için çalışacağız” dedi.

Türkiye’de İlk Kez Yapılacak Yerel Yönetimler Kitap ve Kültür Fuarı
15 – 17 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek Yerel Yönetimler Kitap ve Kültür Fuarı için müjdeyi veren Altepe konuyla ilgili “Kültürün temel taşıyıcılarından biri kitaptır. Yerel yönetimlerin yayınlamış oldukları çok değerli eserleri var. Bu eserler için ilk defa yapılacak bu kitap ve kültür fuarı bizim için bir gurur kaynağı” diyerek fuarın öneminden bahsetti.

Toplantının ardından, MBB Encümen Üyeleri Lüleburgaz’da teknik incelemelerde bulundu.