11.04.2017

MBB Encümeni İstanbul’da Toplandı

Marmara Belediyeler Birliği’nin yürütme organı olan Birlik Encümeni, Başkan Recep Altepe'nin öncülüğünde 1 Ekim tarihinde İstanbul’da bir araya geldi. Toplantıda birliğin 2016 Eylül ayı içerisinde yaptığı etkinlikler ve eğitimler değerlendirilirken, 2016 yılının son çeyreğinde yapılacak olan çalışmalar da diğer gündem maddeleriydi.

Altepe başkanlığında toplanan Encümen’e Balıkesir Büyükşehir Belediye Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan ve MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan katılım gösterdi.

MBB'DEN GÜÇLÜ 2016 KAPANIŞI
Belediyelerin uyguladığı başarılı projeleri ödüllendiren, 45 belediyenin 88 Altın Karınca ödülü ile taçlandığı Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri toplantının gündem maddeleri arasında yer aldı. 7 – 8 Kasım 2016 tarihlerinde Hilton İstanbul Bosphorus'ta ‘Akıllı Belediye - Akıllı Şehir’ mottosuyla düzenlenecek Akıllı Belediyecilik Zirvesi (ABZ)’nin konu başlıkları değerlendirildi. Ayrıca Genel Sekreter Arslan, MBB Şehir Politikaları Merkezi’nin desteklediği yüksel lisans ve doktora tezlerinin ilerleme süreçleri hakkında Encümen’e kapsamlı bilgi verdi.

METROPOLİS VE HABİTATA KATILIM KARARI
17-20 Ekim’de Ekvatorun Kito şehrinde gerçekleşecek olan Üçüncü Birleşmiş Milletler Konut ve Sürdürülebilir Kentsel Gelişme Konferansı (Habitat III Konferansı)’na ve her yıl 1000'i aşkın göç uzmanının katıldığı, bu yıl 24-28 Ekim’de Japonya’nın Nagoya kentinde düzenlenecek olan Uluslararası Metropolis Konferansına katılım kararı alındı.