11.04.2017

MBB Encümeni Bursa’da Toplandı

Marmara Belediyeler Birliği’nin yürütme organı olan Birlik Encümeni, Başkan Recep Altepe'nin öncülüğünde Bursa’da bir araya geldi. Toplantıda birliğin 2016 Nisan’dan bu yana yaptığı etkinlikler ve eğitimler değerlendirilirken, 2016 yılının son çeyreğinde yapılacak olan çalışmalar da diğer gündem maddeleriydi.

MBB'DEN GÜÇLÜ 2016 KAPANIŞI

MBB 2016 Yılı II. Olağan Meclis Toplantısı, 1 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştirilecek. Belediyelerin uyguladığı başarılı projeleri ödüllendiren, Marmara Belediyeler Birliği'nin düzenlediği Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri de meclis toplantısının hemen ardından sahipleriyle buluşacak. Belediyelerin başarılı çalışmaları afet yönetimi, ar-ge ve inovasyon, yeşil alan ve çevre yönetim hizmetleri gibi kategorilerde ödüllendirilecek. 

Akıllı Belediyecilik Zirvesi (ABZ2016) ise 7 – 8 Kasım 2016 tarihlerinde Hilton İstanbul Bosphorus'ta ‘Akıllı Belediye - Akıllı Şehir’ mottosuyla düzenlenecek. Akıllı Belediyecilik Zirvesi (ABZ), topluma daha iyi bir hayat standardı sağlamak adına teknolojiye uyumlu kentler yaratma sürecinde özel sektör ile yerel yönetimleri bir araya getirmeyi amaçlıyor.

ULUSLARARASI İŞ BİRLİKLERİ ARTACAK

Yurtdışı işbirlikleri ve icraatlarının artırılması gerektiğini belirten Başkan Altepe “Gelen Almanlar ile gelmeyen Almanlar arasında büyük farklar var. Almanya’da 3 milyon Türk, 5 milyon Müslüman bulunuyor. En çok oralara gidip kendimizi göstermemiz lazım. Bizim için büyük potansiyel orada” dedi. 

Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak da “Avrupalılar bizi terörist olarak görüyor. ‘Sizin fesiniz nerede, cübbeniz nerede’ diye soruyorlar. Bu yurtdışı işbirliği anlaşmaları bizim için önemli. Fırsat buldukça buralara ekipler gönderip nasıl olduğumuzu göstermemiz gerekli” yorumunda bulundu.

17-20 Ekim’de, Ekvador’un başkenti Quito'da düzenlenecek Birleşmiş Milletler Konut ve Sürdürülebilir Kalkınma Konferansının üçüncüsüne (Habitat III) katılım kararı alındı.