26.10.2017

MBB Denetim Platformu Kuruldu

Marmara Belediyeler Birliği, belediyelerin teftiş kurulu, müfettiş ve iç denetçilerinden oluşan Denetim Platformu kuruluş toplantısını 26 Ekim 2017 Perşembe günü İstanbul’da gerçekleştirdi.

MBB Denetim Platformu’nun ilk toplantısında MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan “Biz Türkiye’de yaşıyoruz. İyi iş de yapsak, kötü iş de yapsak bundan tamamımız etkilenir. Bu yüzden ortak akılla çalışmak gerekir. Birlikte oturup ortak fikir üretmek ve bunu üst yönetime sunmakta hiçbir engel yok. MBB’nin yürüttüğü bu platformlar üye belediyelerin sorunlarına çözüm bulmak için var. Kurumumuzun görevi bu” diyerek ortak aklın önemine vurgu yaptı.

MBB Mali Hizmetler Müdürü Mustafa Kabil ile MBB iştirak şirketi olan Marmara Eğitim Organizasyon’un Genel Müdürü Salih Döğenci, MBB faaliyetleri ve çalışma alanları hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Akabinde ise MBB Hukuk İşleri Koordinatörü Av. Gamze Güler Demirel, platformların çalışma yönetmeliği hakkında bir sunum yaptı.

“Sıkıntılarımızı Bu Platformun Çatısı Altında Çözebiliriz”
İstanbul Büyükşehir Belediyesi İç Denetim Birimi Başkanı Sabri Çakıroğlu da belediyelerin denetim konusundaki sorunlarından bahsederken platformun çalışma ilkeleri ve amacından bahsetti. Çakıroğlu “MBB Denetim Platformu çatısı altında toplanma sebebimiz, mesleki gelişime katkı sağlamak. Belki bir eğitim havuzu oluşturabiliriz, eğitimlerle çalışmalarımızı destekleyebiliriz. Bir de bu toplantılarımızın periyodunu belirlemeliyiz. Bilgi ve tecrübelerimiz ışığında, kurumlarda yaşadığımız sıkıntılara bu toplantılarda çözüm arayabiliriz” dedi.

“Denetim, Sağlıklı ve Düzgün Şekilde Olmalı”
Platform kapsamında yapılabileceklerden bahseden Çakıroğlu “İyi uygulama örnekleri konusunda bilgi alış verişi yapabiliriz. Kurumlarımızda denetim farkındalığı yeterli görünmüyor. Hem yöneticiler hem çalışanlar tarafında sorunlarla karşılaşılıyor. Denetimin yapılış şekline göre birlikte materyal hazırlanabilir. Hepsi sizin önerilerinizle olacak. En önemli nokta da denetimin en sağlıklı, en düzgün şekilde olmasını sağlamak. Biz de bu konuda katkı sağlayıp, içini doldurmalıyız” diyerek sözü katılımcılara bıraktı.

MBB Denetim Platformu kuruluş toplantısında katılımcılar, platformun görevleri ve yapacağı çalışmalar hakkında istişarede bulundu. 

Diğer İçerikler Haberler