11.04.2017

MBB Çevre Platformu’ndan E-Atık Geri Kazanım Tesisine Teknik Ziyaret

Marmara Belediyeler Birliği Çevre Platformu, Türkiye’nin ilk ve tek lisanslı e-atık geri kazanım tesisine inceleme ziyareti gerçekleştirdi. İstanbul’daki 39 ilçenin çevre koruma ve temizlik işleri faaliyetlerini yürüten birimlerinden 70 kişinin üzerinde bir katılımın olduğu ziyaret esnasında e-atık geri kazanım sürecinde en kilit role sahip paydaşın belediyeler olduğu vurgulandı.

Periyodik olarak bir araya gelen MBB Çevre Platformu, İstanbul Gümüş Rafinerisi tarafından işletilen Türkiye’nin ilk ve tek lisanslı e-atık geri kazanım tesisinde incelemelerde bulundu. Yaklaşık iki yıllık bir süreci başarıyla geride bırakarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığından lisansını alan e-atık geri kazanım tesisi, tüm e-atıkları işleme konusunda yetkinliği olmasına rağmen e-atıklardaki kıymetli metalleri değerlendirmek adına baskılı devre kartları konusunda yoğun ar-ge çalışmaları yürütüyor. İstanbul Gümüş Rafinerisi ile ortak hareket eden İstanbul Altın Rafinerisi Genel Müdürü Ayşen Esen, platform üyelerine rafineri çalışmaları hakkında bilgi verdi. Dünyada 60 civarında altın rafinerisi bulunduğunu ve İstanbul Altın Rafinerisi’nin ilk 20 arasında yer alacak kadar altın ürettiğini belirten Esen, e-atık geri kazanım işinin ancak tam döngüye sahip tesisler tarafından yapılabileceğini belirtti.

Tesis işletme müdürü Cenk Kocatüfek’in sunumuyla devam eden program, katılımcılara tüm süreçleri yakından inceleme fırsatı sundu. Lisans alma sürecinin çok titizlikle yürütüldüğünü ifade eden Kocatüfek, Türkiye'de ilk olmanın tüm zorluklarıyla karşılaştıklarını belirtti.  Kocatüfek, e-atık geri kazanım tesisinin yatırım ya da işletme maliyetine ilişkin olarak  “Bırakın Türkiye’yi, dünyada da yeterli know-how yok, bu nedenle en zorlu süreç tecrübe edinmek. Sistemde en kilit role sahip paydaş belediyeler ve biz belediyelerle birlikte hareket etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Teknik inceleme programı kapsamında tartışılan konulardan bir diğeri de yazılım sisteminde güncellemeye gidilen ambalaj atıklarının yönetimi konusuydu.  Mevzuat kapsamında ambalaj atıkları yönetiminde herhangi bir değişikliğin olmadığı, sadece işleyişin daha titiz yürütülmesi için revize edildiği vurgulandı. Yeni yazılımı kullanan belediye personeline bir eğitim verilmesinin de faydalı olabileceği konusunda fikir birliğine varıldı.

MBB Çevre Yönetimi Koordinatörü Ahmet Cihat Kahraman, evsel katı atık tarifelerinin ertelenmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 2016 yılının ortasına kadar, belediyelerin atık yönetimine ilişkin gerekli finans kaynağının sürdürülebilir bir metotla sağlanmasının gerekli olduğunu vurgulayan Kahraman, MBB olarak atık yönetim maliyetinin belirlenmesi konusunda bir komisyon oluşturulduğunu ve bu kapsamda çalışmaların başlatıldığını da sözlerine ekledi. İBB Atık Yönetim Şube Müdürü Türker Eroğlu ise özellikle e-atıkların yönetimi konusunda ilçe belediyelerinin daha hassas çalışması gerektiğini, bu konunun ambalaj atıkları konusunda edinilen tecrübeyle daha profesyonel bir şekilde yürütülmesi gerektiğini vurguladı.      

Diğer İçerikler Haberler