13.07.2023

MBB Çevre Platformu, Dip Çamuru Temizleme Projesini İnceledi

MBB Çevre Platformu Toplantısı 12 Temmuz 2023 Çarşamba günü Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Çevre Platformu toplantısında belediyelerin talepleri doğrultusunda oluşturulmuş gündem maddelerinin değerlendirilmesinin yanı sıra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen İzmit Körfezi Doğu Baseni Dip Çamurunun Temizlenmesi, Susuzlaştırılması ve Bertaraf Hizmeti Projesi’ne yönelik saha ziyareti düzenlendi.

Marmara Bölgesi genelinde MBB üyesi belediyelerden ilgili birimlerinin temsilcilerinin katılımlarıyla düzenlenen Çevre Platformu toplantısının açılışında konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Mesut Önem; Çevre Platformu toplantısına ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi ve kısaca belediye olarak çevre alanındaki çalışmalarından bahsetti. Selamlama konuşmasının ardından söz alan Marmara Belediyeler Birliği Çevre Yönetimi Koordinatörü Ahmet Cihat Kahraman, Çevre Platformu toplantısının düzenli olarak gerçekleştirildiğini, bu kapsamda önemli bir projeye saha ziyareti yapılacağını söyledi.

İzmit Körfezi Eylem Planı Hayata Geçirildi

Açılış konuşmalarının ardından Çevre Koruma ve İklim Değişikliği Şube Müdürü Meriç Deniz; “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmit Körfezi’nde yürütülen faaliyetlere” ilişkin bir sunum yaptı. Sunumunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çevresel faaliyetleri kronolojik sırayla veren Meriç Deniz, Marmara Denizi’nin iyi çevresel duruma ulaşması yönünde İzmit Körfezi odaklı yoğun çalışmalar yürüttüklerini söyledi ve İzmit Körfezi’ne özgü eylem planı geliştirdiklerini, bu kapsam su kalitesini sürekli izlediklerini, mavi bayrak aldıklarını, balıklandırma çalışmaları yaptıklarını, deniz uçağı ile kesintisiz denetim gerçekleştirdiklerini ve festivaller ile halkta farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını ve bu çerçevede Marmara Belediyeler Birliği’nin koordinatörü olduğu 8 Haziran Marmara Denizi Günü’nde yoğun farkındalık faaliyetleri gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.  

Büyük Körfez Projesi ile Marmara Yeniden

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Deniz ve Kıyı Hizmetleri Şube Müdürü Yüksel Demircan; “İzmit Körfezi Doğu Baseni Dip Çamurunun Temizlenmesi, Susuzlaştırılması ve Bertaraf Hizmeti Projesi” hakkında bir sunum yaptı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile birlikte 2 Mayıs’ta başlatılan Türkiye’nin bu en büyük çevre projesinin hızla devam ettiğini ve proje ile İzmit Körfezi’nden 8 milyon ton çamurun temizleneceğini, yapılan dip çamuru temizliği ile denizdeki biyolojik çeşitliliğin artacağını ifade etti.   

İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Enerji İçin Finansal Fırsatlar Sunuldu

“Enerji Dönüşümü için AB: Batı Balkanlar ve Türkiye’deki Belediye Başkanları Sözleşmesi” Projesi Asistanı İlknur Şahin; “İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Enerji için Finansal Fırsatlar” konulu bir sunum yaptı. Projenin; Batı Balkanlar ve Türkiye’deki Belediye Başkanları Sözleşmesi’ne taraf olan şehirleri enerji ve iklim hedefleri kapsamındaki taahhütlerini yerine getirmeleri konusunda desteklediğini ve enerji dönüşümünü sağlamayı  ve iklim değişikliğiyle mücadele etmeyi amaçladığını söyledi. İlknur Şahin, sunumunun devamında iklim değişikliği ve sürdürülebilir enerjiye ilişkin olarak belediyelerin faydalanabileceği finansal kaynaklar hakkında detaylı bilgiler verdi ve MBB’nin Çok Düzeyli Yönetişim Platformu oluşturulmasında ve proje sonuçlarının yaygınlaştırılmasında ve belediyelerin harekete geçirilmesinde aktif rol almasından dolayı teşekkürlerini iletti.

Sıfır Atık Yönetim Sistemi Ele Alındı

Sunumların ardından gündem maddelerine geçildi. Belediyelerde sıfır atık yönetim sisteminde yaşanan güncel problemler ve çözüm önerileri oturumu gerçekleştirildi. Sıfır atık yönetim sisteminde karşılaşılan güncel sorunlar, atık azaltımı, atık ithalatı, depozito uygulaması, çözüm önerileri, vs.. gibi konular belediye temsilcileri tarafından tartışıldı. Çevre Platformu gündem maddelerinin belediyelerden gelen talepler doğrultusunda belirlendiğini ifade eden Kahraman, belediyelerde sıfır atık yönetim sistemine ilişkin gündem maddesiyle en kısa sürede İstanbul’da toplanacaklarını ifade etti.   

Marmara Yeniden Projesi Yerinde İncelendi

Öğleden sonraki kısımda “İzmit Körfezi Doğu Baseni Dip Çamurunun Temizlenmesi, Susuzlaştırılması ve Bertaraf Hizmeti Projesi”ne saha ziyareti düzenlendi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Mesut Önem ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Deniz ve Kıyı Hizmetleri Şube Müdürü Yüksel Demircan tarafından sahada bilgilendirmelerde bulunuldu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sunumu