11.04.2017

MBB Bilgi Teknolojileri Platformu İstişare Toplantısı Yapıldı

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Bilgi Teknolojileri Platformu, istişare toplantısını 19 Aralık 2016 Pazartesi günü İBB Daire Başkanı Selim Karabulut başkanlığında gerçekleştirdi. MBB üyesi belediyeler arasında bilgi işlem alanında bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmak, ortak sorunlara çözüm bulmak ve var olan yapıyı geliştirmek amacıyla kurulmuş olan platformun bu toplantısında amacına yönelik adımlar atıldı. Adli Bilişim Uzmanı ve TOBB Üniversitesi Öğretim Görevlisi Halil Öztürkci tarafından “Siber Olaylar ve Müdahele” eğitimi verildi. Ayrıca MBB Eğitim Müdürü Yusuf Kara, bilgi işlem konusunda ihtiyaç duyulan eğitim taleplerini aldı.

İBB Bilgi İşlem Daire Başkanı Selim Karabulut ve Kocaeli BŞB Bilgi İşlem Daire Başkanı Bayram Çolakoğlu’nun da katıldığı toplantı, bilgi ve tecrübe paylaşımlarına sahne oldu.

Karabulut “Burada sorunlarımızı konuşmalı ve çözüm önerileri aramalıyız. Burada değinilen konuların hepsi çok mühim. Güzel öneriler geliyor. Bu platform tüm belediyeler tarafından sahiplenilmelidir” dedi.

Halil Öztürkci, kurumsal siber olaylara müdahele ekiplerinin görev ve yetkinliklerini anlattığı eğitimde, USOM (Ulusal Siber Olaylara Müdahele) ve SOME (Siber Olaylara Müdahele Ekibi)’ler arasındaki koordinasyondan beklentiler olduğunu ve bunların; siber saldırıları bertaraf etmek, oluşması muhtemel zararları önlemek veya azaltmak ve siber olay yönetimini ulusal düzeyde koordinasyon ve işbirliği içerisinde gerçekleştirmek olduğunu belirtti.