07.05.2020

MBB Başkan Vekili Lokman Çağırıcı NALAS İkinci Başkan Yardımcısı Oldu

Bağcılar Belediye Başkanı ve MBB Encümen Üyesi Lokman Çağırıcı, Güneydoğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı’nın (NALAS) 2020-2021 Dönemi İkinci Başkan Yardımcısı oldu.

Marmara Belediyeler Birliğinin (MBB) üyesi olduğu Güneydoğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı (NALAS) 2020 Genel Kurul toplantısı bu yıl Covid-19 kapsamında alınan tedbirler nedeniyle 27-30 Nisan 2020 tarihleri arasında online olarak gerçekleştirildi. Genel Kurul toplantısına MBB Delegeleri olarak MBB Başkan Vekili ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ve Edirne Belediye Başkanı ve MBB Encümen Üyesi Recep Gürkan katılım sağladı.

NALAS 2019 yılı faaliyet raporu, 2020 yılı bütçesi ve çalışma planı gibi belgelerin onaylandığı toplantıda NALAS’ın yeni Başkan ve Başkan Yardımcılarının göreve başlamasıyla ilgili bir gündem maddesine de yer verildi. MBB Başkan Vekili ve NALAS Genel Kurul Delegesi sıfatıyla Genel Kurul toplantısına katılan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, 2020 yılı itibarıyla NALAS İkinci Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

NALAS 2020-2021 Dönemi Başkanlık Görevlendirmeleri
NALAS Başkanı Emanuil Manolov, Bulgaristan Ulusal Belediyeler Birliği
NALAS Birinci Başkan Yardımcısı Dusanka Golubovic, Sırbistan Kentler ve Belediyeler Daimi Konferansı
NALAS İkinci Başkan Yardımcısı Lokman Çağırıcı, Marmara Belediyeler Birliği
NALAS Üçüncü Başkan Yardımcısı Veselin Grbovic, Karadağ Belediyeler Birliği

NALAS Hakkında
Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi ile yakın temas içinde olan NALAS, siyasi olmayan, bağımsız ve çok-kültürlü bir yerel yönetim birlikleri ağıdır. Merkezi Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin başkenti Üsküp'te bulunan NALAS, bölgedeki yerel yönetimlerin kapasitelerinin artırılması için katkıda bulunmakta, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı prensiplerine uygun çalışmaktadır. NALAS’ın üyeleri; Arnavutluk, Bulgaristan, Bosna Hersek, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya, Moldova, Romanya, Sırbistan, Slovenya ve Türkiye’den yerel yönetim birlikleridir. NALAS, Güneydoğu Avrupa’daki 12 ülkeden 14 yerel yönetim birliği ve bunların temsil ettiği yaklaşık 80 milyonluk nüfus ve 9000 yerel yönetimi temsil etmektedir. 2008 yılından beri NALAS’ın tam üyesi olan MBB, NALAS bünyesinde çeşitli alanlarda faaliyet gösteren çalışma gruplarında ve projelerde aktif olarak yer almaktadır.

NALAS hakkında bilgi için: www.nalas.eu
 NALAS 2020-2021 Başkan Yardımcıları hakkında bilgi için: http://www.nalas.eu/AboutUs#NALAS-Vice-Presidents