23.02.2022

Marmara'daki Büyükşehir ve İlçe Belediyelerinin Sıfır Atık Belgeleri ile Yerel İklim Değişikliği Eylem Planı Verileri Yayınlandı

MBB Açık Veri Portalı'nda “Marmara Bölgesi Yerel İklim Değişikliği Eylem Planı (İDEP) Durumları Veri Seti” ve “Marmara Bölgesi Sıfır Atık Belgesi Durumları Veri Seti” yayına alındı.

Marmara Bölgesi'ndeki 6 büyükşehir belediyesini ve bu büyükşehirlerdeki ilçe belediyelerini kapsayan çalışma, Ağustos 2021-Şubat 2022 tarihleri arasında çevrim içi form üzerinden belediyeler tarafından veri girişleri yapılarak gerçekleştirilmiştir. Belediyelere verilerin girilebileceği bir form bağlantısı gönderilmiştir. Belediyelerin bu formda yer alan sorulara verdikleri cevaplar neticesinde veri seti hazırlanmıştır.

MBB üyesi belediyelerin bünyesinde yer alan Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlıkları; Çevre Koruma, Kontrol ve İklim Değişikliği Daire Başkanlıkları; Çevre Koruma, Kontrol ve İklim Değişikliği Şube Müdürlükleri; Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlükleri; İklim Değişikliği Şube Müdürlükleri; Temizlik İşleri Müdürlükleri; Çevre Yönetimi Birimleri; Enerji Büroları; Enerji Masaları ile e-mail ve telefon aracılığıyla irtibata geçilerek çevrim içi formu doldurmaları istenmiştir.

Referans bölgesinde yer alan büyükşehir belediyeleri ve büyükşehir ilçe belediyeleri tarafından toplamda 121 belediyeye ait veri girişi yapılmıştır. Çalışmada belediyelerden ilgili birimlere dair 31.12.2020 tarihine kadar olan veriler talep edilmiştir.

Sıfır Atık Belgesi veri seti kapsamında “İl Adı, Belediye Adı, B1 Seviye Kurumsal Temel Seviye var mı?, (A1 veya A2) İlçe Geneli Sıfır Atık Belgesi var mı?” soruları sorulmuştur.

Yerel İklim Değişikliği Eylem Planı (İDEP) veri seti kapsamında "İl Adı, Belediye Adı, Sera Gazı Envanteri var mı?, İklim Değişikliği Azaltım Eylem Planı var mı?, İklim Değişikliği Uyum Eylem Planı var mı?” soruları sorulmuştur.

Marmara Bölgesi Yerel İklim Değişikliği Eylem Planı (İDEP) Durumları Veri Seti’ne buradan erişebilirsiniz. Marmara Bölgesi Sıfır Atık Belgesi Durumları Veri Seti’ne erişmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Diğer İçerikler Haberler