11.04.2017

Lübnanlı Heyetten MBB’ye İş Birliği Ziyareti

Marmara Belediyeler Birliği, geçtiğimiz yıl Ocak ayında “İyi Niyet Sözleşmesi" imzaladığı Lübnan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanlarını ağırladı. Yapılan toplantıda iş birlikleri, ortak projeler ve kardeş şehir ilişkileri ele alındı.

Lübnan'ın Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı Mohamad Saadieh başkanlığındaki, Kuzey Lübnan'ın belediye başkanlarından ve belediye birlikleri başkanlarından oluşan heyet, Marmara Belediyeler Birliği'ni ziyaret etti.  Heyet,  Marmara Belediyeler Birliği Başkan Vekili ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı tarafından ağırlandı. Eminönü’nde bulunan Marmara Belediyeler Birliği Hizmet Binası’nda gerçekleşen  toplantıda,  2015 yılının Ocak ayında iki birlik arasında imzalanan İyi Niyet Sözleşmesi çerçevesinde gerçekleşecek olan iş birlikleri, ortak projeler ve kardeş şehir ilişkileri konuşuldu.

 "İNSANLARIN PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜM YOLLARI ORTAK"

Toplantıda yaptığı konuşmada  İstanbul’un Lübnan ve Türkiye için ortak bir tarihi olduğunu belirten Başkan Lokman Çağırıcı, “İnsanların problemleri ortak ve çözüm yolları da ortaktır. Bizler de vatandaşlara, insana hizmet eden liderleriz. Bu açıdan deneyim paylaşımı konusunda, karşılıklı görüş alışverişi ile proje ve fikir üretme noktasında ortak çalışmalar yapılabileceğimize inanıyoruz. Ayrıca özellikle Filistin ve Suriye halkına göstermiş olduğunuz ev sahipliğinizden dolayı sizlere teşekkür ediyoruz. Türkiye ile Lübnan bu konuda aynı kadere sahip” ifadelerini kullandı.

“İMZALADIĞIMIZ ANLAŞMALARA YENİLERİNİ EKLEYECEĞİZ”

Bir yıl önce yapılan anlaşma gereğince ilişkileri geliştirmek amacıyla bir ziyareti gerçekleştirdiklerini belirten  Lübnan'ın Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı Mohamad Saadieh ise, “Gelecek nesillere aramızda kurduğumuz kardeşlik köprülerini miras bırakalım. İnsanlığa hizmet etmek ve huzur ortamı sağlamak bizim görevimiz. Biz ortaklaşa çalışmazsak bu ortam sağlanamaz. Bundan önce imzaladığımız anlaşmalara yenilerini ekleyeceğiz. 18 Eylül’de sizleri Beyrut’a bekliyoruz” dedi.                 

Öte yandan, “İyi Niyet Sözleşmesi” kapsamında Başkan Lokman Çağırıcı, konu ile ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Lübnan ile kardeş belediye protokollerinin başlayacağını belirttiğini söyledi. Bu bağlamda kurumlar arası bilgi alışverişi, eğitim, ortak çıkarlar ve ortak pozisyonlarla ilgili koordinasyon ve işbirliği, ortak projeler, kardeş şehir ilişkilerinin geliştirilmesi başta olmak üzere birçok madde hayata geçecek.