03.05.2017

Kültürel Mirasın Korunma Yolları Konuşuldu

Marmara Belediyeler Birliği Şehir Politikaları Merkezi tarafından “Tarihi Alanların ve Kültürel Mirasın Korunması Semineri” 3 Nisan 2017 tarihinde MBB Hızır Bey Çelebi Seminer Salonu’nda gerçekleştirildi.

Tarihi ve mimari kültürel miras alanlarının sürdürülebilir korunması, sürdürülebilir mirasa ulaşmak için metodolojiler, tarihi alanlarla ilgili sürdürülebilir geliştirme programlarında dikkat edilecek hususlar, sürdürülebilir turizm ilkeleri gibi konu başlıkları Prof. Dr. Demet Binan, Prof. Dr. Kemal Kutgün Eyüpgiller, Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ve Prof. Dr. Can Binan gibi isimlerin katkılarıyla sunuldu.

Tarihi Şehirlerin Modern Hayatta Sürdürülebilir Rehabilitasyonu oturumunda sunumunu gerçekleştiren Prof. Dr. Demet Binan, “Sürdürülebilirlik kelime anlamı olarak; ‘çeşitlilik ve üretkenliğin devamlılığı sağlanırken, daimi olabilme yeteneğini korumak’ olarak tanımlanmakta ve sürdürülebilir kalkınma, gelecek nesillerin kendi ihtiyaçlarını karşılama yeteneğinden ödün vermeksizin, günümüzün ihtiyaçlarını karşılayan bir kalkınma olarak tanımlanmıştır.” dedi.

“Beş Unsur Teşvik Edilecek”
Tarihi Alanların Turistik Gelişimi oturumunda ise Prof. Dr. İclal Dinçer, tarihi kentin ve kültürel peyzajın korunmasında sürdürülebilir turizm ilkeleri hakkında konuştu. Dinçer, Sürdürülebilir Turizm Yılı olarak ilan edilen 2017’de turizmin rolünün teşvik edileceği beş alanın kapsayıcı ve sürdürülebilir ekonomik büyüme, sosyal kapsayıcılık, istihdam ve yoksulluğun azaltılması, kaynak verimliliği, çevre koruma ve iklim değişikliği, kültürel değerler, çeşitlilik ve miras, karşılıklı anlayış, barış ve güvenlik olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Gülsün Tanyeli, Kültürel Miras Yönetiminde Planlar Stratejiler ve Oryantasyonlar oturumunda “Vakıfların 2003 yılından bu yana, tarihî eserlerin tespiti ve onarımıyla ilgili el atmadığı ilçe neredeyse kalmadı. Ülkemiz sınırları içinde tescil edilen eski eserlerin sayısı 19 bin 500’ün üzerinde. Bugüne kadar 2 bin 650 eser restore edilmiş, şu anda 111 eserin onarımı devam ediyor. Projesi tamamlanan 131 eserin restorasyonu ise önümüzdeki günlerde ihaleye sunulacak” bilgisini aktardı.

Diğer İçerikler Haberler