11.04.2017

Kültür ve Sanat Yöneticiliği Eğitimlerinin İlki Gerçekleştirildi

Kültürün ve sanatın değişik dallarında incelemeler, tahliller yaparak, geleneksel, modern, yerli ve yabancı kültür ve sanat çalışmaları incelemek, takip etmek ve bu alanda araştırmacı ve uygulayıcı yöneticilerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla yola çıkan Marmara Belediyeler Birliği Yerel Yönetim Akademisi, kültür ve sanat yöneticiliği eğitimlerini gerçekleştirdi.

Kültür ve Sanat Yöneticiliği eğitim programı kapsamında dersler        22 Nisan - 14 Mayıs tarihleri arasında Cuma - Cumartesi günleri yapıldı. Ulusal ve uluslararası düzeyde kreatif projeler ve yeni yaklaşımlar geliştirebilecek, kültür ve sanat kurumlarının katılımcı, paylaşımcı ve sürdürülebilir olabilmesi için karar alabilecek yöneticiler yetiştirmeye katkı sunmak için tasarlandı.

Kültür ve Sanat Yöneticiliği eğitim programının kültürün tarihi eğitimini Yrd. Doç. Ertuğrul Ökten, sanat ve tasarımını(Küratörlük) Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan, sanatın felsefesini Prof. Dr. Ömer Naci Soykan ve kültür politikalarını Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili gibi alanında uzman eğitim kadrosu ile gerçekleştirildi.

Eğitimlerde ülkelerin ya da toplulukların düşünce ritüellerini ve alışkanlık özelliklerini, özgünlük, estetik, yaratıcılık, izleyici/alıcı gibi kavramları, insan ve toplulukların kendi tarihi içinde sanatın yeri ve gelişimi gibi içerikler işlendi. 

Diğer İçerikler Haberler