28.12.2018

KEBİKEÇ Seminerleri'nde Çocuk Kütüphaneleri Konuşuldu

Marmara Belediyeler Birliğinin düzenlendiği Kebikeç Seminerleri'nin dokuzuncusunda Türkiye’de Çocuk Kütüphaneleri konusu 27 Aralık 2018, Perşembe günü MBB Hızır Bey Çelebi Salonu’nda ele alındı.

Programda Marmara Üniversitesi Bilgi Belge Yönetimi bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Asiye Kakırman Yıldız, İzmir Bornova Halk Kütüphanesi Müdürü Asuman Nesibe Gök ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çocuk Kütüphaneleri Koordinatörü Patricia Sınav sunumlarını gerçekleştirdiler.

Türkiye’deki çocuk kütüphaneleriyle ilgili genel bir çerçeve çizen Doç. Dr. Asiye Kakırman Yıldız, çocuk kütüphanelerinin gerekliliğini anlatırken ülkemizde çocuk kütüphaneleriyle ilgili neler yapılması gerektiğiyle ilgili bilgiler verdi.

İzmir Bornova Halk Kütüphanesi Müdürü Asuman Nesibe Gök ise aynı müdürlüğe bağlı olarak kurulan Mehmet Akif Ersoy Çocuk Kütüphanesinde gerçekleştirilen faaliyet ve etkinlikleri anlattı ve bazılarını da uygulamalı olarak göstererek örnek çalışmalar sundu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çocuk Kütüphaneleri Koordinatörü Patricia Sınav, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin çocuk kütüphaneleriyle ilgili uygulamalarını aktardı. Özellikle son yıllarda yeni çocuk kütüphaneleri açan ve yenilerini açmak için de planlamalarını yapan belediyenin ülkemizdeki diğer belediyelere de örnek olacağını söyledi. Çocukların kütüphanelerde daha fazla zaman geçirebilmesi için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını, bu sebeple, kütüphane mimarisinin tamamen çocuklara hitap ettiğini belirten Sınav, amaçlarının çocukların kütüphanelerde daha fazla zaman geçirmesi olduğunu söyledi

Daha önce Türkiye’de Üniversite ve Araştırma Kütüphaneleri, Türkiye’de Belediye Kütüphaneleri, Türkiye’de Çocuk Kütüphaneleri konularının işlendiği Kebikeç Seminerlerinin onuncu konusu Türkiye’de Özel Konu Kütüphaneleri olacak. Özel konu kütüphaneleri kapsamında Müzik ve Tıp kütüphanesinin ele alınacağı seminer 17 Ocak 2019, Perşembe günü saat 14.00’te Marmara Belediyeler Birliğinde gerçekleştirilecek.

Diğer İçerikler Haberler