11.04.2017

Kazısız Teknolojiler Çalıştayı Gerçekleştirildi

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) ile Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği (AKATED) arasında imzalanan protokol kapsamında gerçekleştirilen çalışmalara bir yenisi daha eklendi. İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklenen, İstanbul Medeniyet Üniversitesi (İMÜ)’nin koordinatörlüğünde AKATED ortaklığı ile yürütülen “Yer Altı ve Yer Üstü Ulaşım Planlama ve Araştırma Merkezi Kurulması” isimli projenin ilk etkinliği “1. Uluslararası Altyapı ve Ulaşım Sistemlerinin Planlanması ve Kazısız Teknolojiler Çalıştayı” 12 Aralık 2016 Pazartesi günü MBB’nin ev sahipliğinde gerçekleşti.

Çalıştayın açılış konuşmasında MBB Genel Sekreteri Dr. M. Cemil Arslan, yavaş yavaş yer üstündeki tüm yoğunluğun yer altına taşındığını, bunun da alt yapı sistemlerinin daha iyi planlanmasına günden güne etki etmesine sebep olduğunu belirtti.

İMÜ Öğretim Üyesi ve Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Mücahit Namlı, projeye ilişkin bilgilerini paylaştı. AKATED Yön. Kur. Bşk. Yasin Torun ise Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği’nin çalışmalarından ve ana hatlarıyla kazısız teknolojilerin faydalarından bahsetti.

Çalıştayın ana konuşmacısı Kanada Concordia Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Tarek Zayed sunumlarını iki ana başlıkta gerçekleştirirken ilk oturumda Yeraltı Radar Görüntüleme ile Altyapı Hatları ve Ulaşım Sistemlerinin Tespiti konusundaki Kanada tecrübelerini vurgulayan Prof. Zayed ikinci oturumda Metro Sistemlerinde Altyapı Yönetimi - Montreal Projesi Örneği konusunu anlattı.

Çalıştay esnasında gerçekleştirilen sunumlar ekte paylaşılmaktadır.

Diğer İçerikler Haberler