14.03.2022

Kartepe Zirvesi 2022'nin Programı Yayınlandı

Dördüncü kez düzenlenen Kartepe Zirvesi bu yıl Dirençli Şehirler ve Şehrin Dönüşümü ana temasıyla gerçekleştirilecek. Marmara Belediyeler Birliğinin de partnerleri arasında bulunduğu zirveye 22 ülkeden 280 konuşmacı, 15 panel ve 26 akademik oturum 24-27 Mart tarihleri arasında fiziksel olarak katılımcılarla buluşacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde çok paydaşlı olarak düzenlenen Kartepe Zirvesi,  disiplinlerarası yaklaşımla bilim insanları, araştırmacılar, sivil toplum mensupları, politika yapıcılar, karar vericiler ve gazeteciler bir araya gelerek iklim değişikliği, göç, gelir dağılımı, cinsiyet eşitliği, bilgi teknolojileri, şehirleşme, demokrasi, küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi insana ve insanlığa dair konuların ele alacak. Zirvenin sonuçları ise “Kartepe Zirvesi Bildirgesi” ile kamuoyu ile paylaşılacak.

24 Mart saat 14.00’te Green Park Hotel Kartepe Salonu’ndaki açılışın ardından 25-26-27 Mart tarihlerinde Kocaeli Kongre Merkezi’nde oturumların gerçekleştirileceği Zirve’nin programına www.kartepezirvesi.com adresinden ulaşılabilmektedir.

Pandemi nedeniyle 2 yıl aradan sonra tekrar gerçekleşecek Kartepe Zirvesi, “Dirençli Şehirler ve Şehrin Dönüşümü” bağlamında 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları çerçevesinde dirençli şehirler nasıl olmalı sorunsalını gündeme alacak ve bu alanda politika üretimine katkı sunacak.

Kartepe Zirvesi kapsamında gerek iyi uygulamaların yaygınlaştırılması gerekse dirençli şehirler için ürün ve hizmet geliştiren sektörlerin etkileşimini artırmak amacıyla Çevre ve Şehircilik Uygulamaları Sergisi yer alacak. IFAT Eurasia Organizasyonu işbirliği ile gerçekleştirilecek sergide belediyelerin sunduğu çevre yönetimi hizmetleri ile yakından ilgili ürün ve hizmet sağlayıcıları da yer alacak.

Belediyelerin sunduğu hizmetler konusunda fikir alış-verişinde bulunmak ve yeni iş çözümlerini birlikte değerlendirmek adına Sergi kapsamında MBB Çevre Platformunun katılımına açık “Kentsel Atık Yönetiminde Güncel Gelişmeler ve İşbirlikleri” başlıklı bir forum gerçekleştirilecek. 25 Mart 2022 tarihinde 10.30-12.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek foruma buradan kayıt olabilirsiniz. Platform programına ise buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Kartepe Zirvesi 2022 programına buradan ulaşabilirsiniz.