11.04.2017

Kalkınma Eğitiminde Belediyelerin Rolü Tiflis’te Tartışıldı

Yerel Demokrasi Ajansları Birliği, MBB’nin iştirakçi olduğu LADDER projesi kapsamında Tiflis’te “Kalkınma Eğitimi ve Farkındalığın Artırılmasında Belediyelerin Rolü” konferansını düzenledi. Konferansta, Marmara Belediyeler Birliği’ni Genel Sekreter M. Cemil Arslan temsil etti.

Yerel Demokrasi Ajansları Birliği (ALDA) liderliğinde yürütülen ve Marmara Belediyeler Birliği’nin iştirakçi ortak olduğu “LADDER - Kalkınma Eğitimi ve Farkındalık Oluşturma için Öncü Kurumlar Olarak Yerel Yönetimler” isimli proje kapsamında “Kalkınma Eğitimi ve Farkındalığın Artırılmasında Belediyelerin Rolü” konulu konferans Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te düzenlendi.

Konferansın açılışı; AB Gürcistan Delegasyonu Başkanı; Gürcistan Avro-Atlantik Entegrasyon Bakanı;  ALDA Genel Sekreteri; Tiflis Belediye Başkanı David Narmania; Letonya, Moldova ve Bulgaristan’ın belediye birliklerinin genel sekreterlerinin ve Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Cemil Arslan’ın konuşmalarıyla ve proje konsorsiyumunun geniş katılımıyla gerçekleşti. Basının da yer aldığı toplantıda LADDER projesi kamuoyuna genel hatlarıyla anlatıldı.

Genel oturumun ardından katılımcılar üç gruba ayrıldılar ve iki gün süresince Borjomi şehrinde “Enerji Verimli Belediyeler”, Kutaisi şehrinde “Göç ve hareketlilik: yerel yönetimler için bir zorluk ve fırsat” ve Telavi şehrinde “Sürdürülebilir tarım: kırsal belediyeler için bir model” konulu teknik inceleme ziyaretleri gerçekleştirildi. Söz konusu programda belediyelere ve tesislere saha ziyaretleri düzenlendi ve ilgili konulardaki çalışmalar yerinde incelenerek raporlar oluşturuldu.

Programın son gününde ise proje kapsamında oluşturulan Doğu Ortaklığı Coğrafi Çalışma Grubu toplantısında, tematik grupların raporları sunuldu.

Diğer İçerikler Haberler