19.04.2024

Güneydoğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı NALAS’ın Başkanlık Koltuğu Devredildi

Marmara Belediyeler Birliği (MBB), üyesi olduğu NALAS (Güneydoğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı) 2023-2024 dönemi için devraldığı başkanlığı devretti. NALAS Başkanlığını MBB Başkan Vekili ve Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan üstlenmekteydi.

Güneydoğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı (NALAS), 18 Nisan 2024 tarihinde Karadağ'ın Bar kentinde düzenlenen Genel Kurul toplantısında yeni başkanını seçti. Marmara Belediyeler Birliği Başkan Vekili ve Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan'dan 2024-2025 dönemi için görevi devralan kişi, Karadağ Belediyeler Birliği Başkanlığını üstlenen Karadağ Bar Belediye Başkanı Dušan Raičević oldu.

Genel Kurul, NALAS Başkanı ve Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan ile Avrupa Konseyi Kongresi Yerel Yönetimler Odası Başkanı Bernd Vöhringer'in açılış konuşmalarıyla başladı. Toplantıda, NALAS'ın 20. yıl dönümünü kutlamak için ilk ve mevcut NALAS Başkanları Tarzan Milošević ve M. Ergün Turan bir araya geldi.

Başkan Turan, konuşmasında şunları söyledi: "Ortak zorluklara çözüm bulmak ve iyi uygulamaları paylaşmak, kentlerimizin daha yaşanabilir hale gelmesi için kritik önem taşıyor. Bu inançla, geçtiğimiz yıl İstanbul'da "Dayanıklılık ve Ötesi" temasıyla MARUF23'te bir araya geldik. Kent üzerine düşünenler ve uygulamacıları için bu tür platformların her zamankinden daha önemli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, yerel yönetimlerin AB entegrasyon sürecindeki artan rolünün de altını çizmek isterim. Ülkelerin genişleme sürecinde, yerel yönetimler ve yerel yönetim birliklerinin stratejik diyalog ortakları olarak kabul edilmesinin kritik bir öneme sahip olduğunu düşünüyorum. Bu hedef doğrultusunda NALAS olarak önceki yıllarda olduğu gibi benim dönemimde de bölgesel ve Avrupa düzeyinde varlığımızı ve savunuculuğumuzu sürdürmeye gayret gösterdik."

Başkan Turan, başkanlık süresi boyunca NALAS'ın önemli çalışmalara imza attığını ve bölgedeki yerel yönetimler arasında iş birliğini geliştirmede önemli rol oynadığını belirtirken NALAS'ın yeni başkanı Sayın Dušan Raičević'e başarılar dileyerek NALAS'ın gelecek dönemde yapacağı çalışmaların fayda üreteceğine inancını ve desteğini dile getirdi.

NALAS'ın 2024 yılı çalışma planı ve bütçe onaylarının gerçekleştirildiği Genel Kurul Toplantısı İklim ve Enerji için Güneydoğu Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi taahhütlerinin onay süreciyle devam etti.

NALAS Hakkında:

NALAS, Güneydoğu Avrupa'daki yerel yönetim birliklerinin oluşturduğu bir ağdır. Merkezi Üsküp'te bulunan bu ağ, bölgedeki 80 milyondan fazla vatandaşı temsil eden yaklaşık 9000 yerel yönetimi bir araya getirir. NALAS'ın üyeleri arasında yer alan 13 yerel yönetim birliği, doğrudan seçilen temsilciler aracılığıyla yönetimleri temsil eder. Bu birlikler arasında, Marmara Belediyeler Birliği Başkan Vekili ve Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan'ın liderliğindeki 2023-2024 dönemi NALAS Başkanlığı da yer alır. 2024 yılından itibaren ise Bar Belediye Başkanı Dusan Raicevic NALAS Başkanı olmuştur. 

www.nalas.eu