15.03.2023

Güneydoğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı NALAS’ın Başkanlık Koltuğu 2023’te Türkiye’nin

Marmara Belediyeler Birliği (MBB), üyesi olduğu NALAS (Güneydoğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı) başkanlığını 2023-2024 dönemi için devraldı. NALAS Başkanlığını MBB Başkan Vekili ve Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan üstlenecek.

NALAS’ın 2023-2024 yılı başkanlığı 15 Mart 2023, Çarşamba günü İstanbul’da düzenlenen Genel Kurul Toplantısı’nda devir teslim töreni ile MBB Başkan Vekili ve Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan’a geçti.

NALAS Başkanlığını M. Ergün Turan'a devreden Leskovac Belediye Başkanı & Sırbistan Şehirler ve Belediyeler Birliği Başkanı (SCTM) Goran Cvetanović açılış konuşmasında “Pandemi, Ukrayna'daki savaşın sonucu olarak ortaya çıkan enerji krizi, ekonomik ve sosyal kriz, iklim değişikliği nedeniyle her zamankinden daha sık yaşadığımız kuraklık ve seller, yakın zamanda Türkiye'de yaşanan yıkıcı deprem gibi farklı nitelikteki krizlerin farklı katmanlarına baktığımızda hepimiz şu soruları soruyoruz: Böylesine muazzam ve çoklu zorluklarla yüzleşmeye hazır mıyız? Yerel yönetim birliklerimizin kriz yönetiminde daha net bir rolü olabilir mi? Dayanışmayı harekete geçirmek ve en çok ihtiyaç duyulduğunda birbirimize yardım etmek için daha fazlasını yapabilir miyiz? Bugün, yerel yönetim birliklerinin liderleri olarak Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı ile tamamen uyumlu bir şekilde, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi için her zamankinden daha fazla sağlam durmamız gerektiğine inanıyorum.” dedi.

Ardından Genel Kurul'a katılım gösteren Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Genel Sekreteri Mathieu Mori ve Kongre’nin Yerel Yönetimler Odası Başkanı Bernd Vöhringer konuşmalarını yaptı. Vöhringer, “Belediyeler ve bölgeler, krizlerde kilit noktadadır. Ne yazık ki bunu geçtiğimiz yıllarda defalarca göstermek zorunda kaldılar. Yerel yönetimleri ulusal planlar ve Avrupa planları kapsamında yapılandırılmış kriz önleme ve eylem planlarına dahil etmek çok önemli. Geçmişteki kriz yönetimi eksikliklerinden ders çıkaralım ve uygulamalarımızı değiştirelim.” derken Mori, "NALAS, zor zamanlarda bile yerel demokrasiyi korumak ve güçlendirmek için Kongre'nin uzun süredir ortağıdır. Kongre, daha dirençli ve sürdürülebilir şehirleri ve bölgeleri desteklemek için NALAS ile yakın ilişkiler kurmaya devam edecek.” şeklinde konuştu.

Cvetanović'ten görevi devralan Turan ise "Ağın gücünün üyelerinden, yani siz yerel yönetim birlikleri ve üyeleriniz olan yerel yönetim yetkililerinden geldiğine olan inancımla NALAS Başkanlığı görevini devralıyorum. Bölgemizdeki her şehir ve belediye NALAS'ın bilgi, deneyim ve uzmanlığından yararlanabilir. Başkanlığım sırasında, tüm Güneydoğu Avrupa'yı kapsayacak şekilde NALAS'ın kapsamını genişletmek için çalışacağım. 2023’e, bugün resmiyete dökeceğimiz, 2023-2027 yıllarını kapsayan yeni bir stratejiyle başlıyoruz. NALAS’ın misyon ve hedeflerine ulaşmak için her zamankinden daha güçlü ve kararlı olduğuna inanıyorum. Bu yeni strateji bağlamında NALAS esas odağı olan Balkanlar’daki yerel yönetim birliklerini güçlendirme hedefiyle çalışmaya devam edecek. Aynı zamanda bu odadaki herkes için büyük önem teşkil eden sürdürülebilir kalkınma, kamusal hizmetlerin dijitalleşmesi, kentlerin dayanıklılığı ve sosyal kapsayıcılık konularına da odaklanmayı sürdürecek. Önümüzde çok iş var, fakat birlikte çalışıp güçlerimizi birleştirdiğimizde ne kadar başarılı olduğumuzu biliyorum.” dedi.

MBB ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ise konuşmasında şunları söyledi: “Marmara Belediyeler Birliği Başkanı olarak, yeni dönemde NALAS Başkanlığı görevini üstlenen Ergün Turan’ın yanında olduğumu bildirmek isterim. Ergün Bey MBB’nin Meclis Başkan Vekilliği dışında geçmişte İBB’de Grup Başkanlığı, TOKİ Başkanlığı gibi görevlerde de bulunmuş etkili bir lider. Bu güzel organizasyona katkıda bulunan herkesin emeğini kıymetli buluyor, böyle bir ağın başarıyla günümüze ulaşmasını sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Bugün Başkanlık bayrağını devreden Goran Cvetanovic’e de başarılı başkanlık dönemi için bilhassa teşekkür ediyorum. Ergün Bey’in de bu görevde bayrağı daha da yukarı taşıyıp başarılı ve etkili işler yapacağına inancım tamdır. Bizim de desteğimiz hep kendisiyle olacak.”

NALAS’ın Birinci Başkan Vekili Bar Belediye Başkanı ve Karadağ Belediyeler Birliğini temsilen Dusan Raicevic olurken ikinci Başkan Vekili Rijeka Belediye Başkanı ve Hırvatistan Şehirler Birliğini temsilen Marko Filipovic Raicevic oldu. NALAS'ın üçüncü Başkan Vekili, Romanya Belediyeler Birliğini temsilen Vulcana Bay Belediye Başkanı Emil Draghici oldu.

NALAS Hakkında:

Güneydoğu Avrupa'daki yerel yönetim birliklerinden oluşan bir ağdır. Merkezi, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te bulunan ağ, Güney Doğu Avrupa'da 80 milyondan fazla vatandaşı tarafından doğrudan seçilen yaklaşık 9000 yerel yönetimi temsil eden 13 yerel yönetim birliğini bir araya getirmektedir. MBB, 2008 yılından beri NALAS üyesidir.

NALAS Başkanlığı ise, dönüşümlü başkanlık rotasyon sistemine göre üye yerel yönetim birlikleri tarafından üstlenilmektedir. 2022-2023 dönemi NALAS Başkanlığını, Leskovac Belediye Başkanı & Sırbistan Şehirler ve Belediyeler Birliği Başkanı (SCTM) Goran Cvetanović yapmaktaydı. (www.nalas.eu)