24.11.2021

Fatih Belediyesinin Projesi Urban SDG Knowledge Hub'da Yer Aldı

Fatih Belediyesinin “Sur Dipleri Kamulaştırma ve  Suriçi Millet Bahçesi Projesi”, BM Asya ve Pasifik Ekonomik ve Sosyal Komisyonu, Seul Metropol Hükümeti ve CityNet tarafından kurulan “Urban SDG Knowledge Platform”’ başlıklı online platformda yer aldı.

Türkiye, 2015 yılında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını (SKA’lar) kabul eden ülkelerden biridir. Bu amaçlar her ne kadar merkezi hükümetler tarafından benimsenmiş olsa da yerel yönetimler de yaptıkları çalışmalarla bu amaçlara ulaşılmasına katkı sunmaktadır. Geçtiğimiz altı yılda bu amaçlara yönelik önemli adımlar atılmış olmasına rağmen birçok hedefin gerçekleşmesine çok uzak olduğumuz yayınlanan raporlarda görülmektedir. BM’nin öncülük ettiği “Eylem Onyılı” (Decade of Action) kampanyası kapsamında 2030’a kadar amaçları gerçekleştirmemiz için mevcut çabalarımızı hızlandırmamız gerektiği vurgulanmaktadır.  Projelerin hayata geçirilme sürecinin hızlandırılmasına ek olarak kurumlarda üretilen bilginin ve tecrübelerin yaygınlaştırılması da bu süreci hızlandırmaktadır.

Bilgi paylaşımını kolaylaştırmak adına ulusal ve uluslararası kurumların bazıları online iyi uygulama platformları kurmuştur. Yerel yönetimlerin de dahil olduğu dünyadan birçok kurum ve kuruluş, SKA’lar konusunda üretilen bilgi birikimi sürecine katkı sunmak, ulusal ve uluslararası görünürlüklerini artırmak için çalışmalarını bu platformlarda paylaşmaktadır. Türkiye’den Marmara Belediyeler Birliği (MBB) üyesi Fatih Belediyesinin “Sur Dipleri Kamulaştırma ve Suriçi Millet Bahçesi Projesi”, Urban SDG Knowledge Platform’da yer almıştır.

Fatih Belediyesinin Urban SDG Knowledge Platform’daki paylaşımına ve projenin detaylarına buradan erişebilirsiniz.

Kendi çalışmalarını da söz konusu platformda paylaşmak isteyen belediyeler buraya tıklayarak platforma üye olup çalışmalarını sisteme yükleyebilirler.

İletişim

Email : [email protected]

Phone : +82-2-723-0630

Fax : +82-2-723-0640