18.04.2018

Facebook SKAndalıyla Sosyal Mahremiyet Konusu Gündeme Geldi

Milyonlarca Facebook kullanıcısının kişisel verilerinin izinsiz kullanıldığı suçlamaları, veri sızıntısı ve mahremiyet konusunu yeniden gündeme taşıdı. 17 nisan 2018, salı günü gerçekleştirilen "Kişisel Veriler ve Manipülasyon Ekseninde Sosyal Mahremiyet” seminerinde Serdar Kuzuloğlu, Zorluhan Zorlu ve Melek Yüce ile konu enine boyuna tartışıldı.

Marmara Belediyeler Birliğinin merkez binasında düzenlediği moderatörlüğünü Melek Yüce üstlendiği seminerde bilişim ve teknoloji alanında çalışmalarıyla tanınan Gazeteci Serdar Kuzuloğlu ve Sosyal Medya Uzmanı Zorluhan Zorlu seminere konuşmacı olarak katıldı. Seminerde veri sızıntısı skandalının ilk olmadığını ifade edilirken son da olmayacağı belirtildi. Seminerde, Cambridge Analytica şirketinin eski bir çalışanının paylaşımıyla ortaya çıkan olay sonrası Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'in ABD Senatosu'nda ifade vermesi de değerlendirildi. Mahremiyet kavramının Facebook olayıyla gündeme geldiğini dile getiren konuşmacılar, kullanıcıları sosyal mecralarda paylaşım yaparken dikkat etmeleri yönünde uyardı.

"İlk olmayacak böyle bir skandal son da olmayacak"
Milyonlarca Facebook kullanıcısının verilerinin Cambridge Analytica isimli veri ve araştırma şirketi tarafından kullanılması iddialarını değerlendiren Sosyal Medya Uzmanı Zorluhan Zorlu, "Bu zamana kadar yapılmış işlerin bir sonucudur, ilk olmayacak böyle bir skandal son da olmayacak. Yani günün sonunda Facebook belli verileri yine açacak. Dolayısıyla bunun ceremesini hem kişiler, şirketler, hem Facebook çekecek. Buraya verdiğiniz bilgilere dikkat etmeniz gerekiyor ki sizde başınıza gelebilecek sıkıntılara maruz kalmayın. Bu açıdan baktığınız zaman birçok şey tartışılabilir. Acaba Facebook, Twitter gibi şirketler diğer ülkeler için milli bir tehdit midir, olabilir" ifadelerini kullandı.

"Bu Bir İstismar En Başta Gönül Rahatlığıyla Bunu Diyebilirim"
Dijital platformları kullanırken insanların özenli davranması gerektiğini belirten bilişim ve teknoloji alanında çalışmalarıyla tanınan Gazeteci Serdar Kuzuloğlu "Bu bir skandal mı? Bu bir istismar en başta gönül rahatlığıyla bunu diyebilirim. Bu insanların bilgisizliğini ve zayıflığını istismar ederek bir yönteme çevirme metodu bunu böyle söyleyebilirim. Mahremiyetin baştan aşağı yeniden yazıldığı bir dönemdeyiz. İnternet bütün teknolojiler, araçlar gibi kimin elindeyse onun şeklini alıyor. Ne niyetle kullanılırsa o niyete hizmet ediyor. Bu açgözlü ve hırslı beklentilere sahip insanların elinde korkutucu bir silaha dönüşebiliyor" diye konuştu.

Diğer İçerikler Haberler