01.12.2021

E-Belediye Projesi Bilgilendirme Toplantılarının İkincisi Bursa’da Gerçekleştirildi

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Bilgi Teknolojileri Platformu İçişleri Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde geliştirilen E-Belediye Projesi gündemiyle 29-30 Kasım 2021 tarihlerinde Bursa’da bir araya geldi.

MBB üyesi belediyelerin bilgi işlem yöneticilerinden ve uzman personelinden oluşan Bilgi Teknolojileri Platformu, e-Belediye Projesi bağlamında 2-3 Kasım’da Beyoğlu Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirdiği ilk toplantının ardından ikinci toplantısını 29-30 Kasım tarihlerinde Bursa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirdi.

Merinos Atatürk Kültür Kongre Merkezi’ndeki toplantıda konuşan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Süleyman Çelik “Küreselleşme ve teknolojinin gelişimi yerel yönetimlerin de bu alanlarda kendini geliştirerek dönüşümüne vesile olmuştur. Dijital dönüşüm çalışmalarımıza hız verdik. Bugün burada değerlendireceğimiz e-Belediye Projesi de yerel yönetimler nezdinde bu dönüşümün en önemli ayaklarından biridir.” dedi.

Çalışmalar Teknik, İdari ve Saha Olarak Kurgulandı

Projenin gelişimi noktasında bilgi veren İçişleri Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Kemal Sucak “E-Belediye projesinin başarıya ulaşması için planlamamız hazır ve adım adım ilerliyoruz. Çalışmalarımızı teknik, idari ve saha olarak kurguladık.” şeklinde konuştu.

Sucak “İşin mühendislik kısmıyla ilgilenen yöneticilerimizle çalışarak bu işin bir tekniği olmalı noktasında buluştuk. Veriler nerede saklanacak, nasıl yönetilecek, nasıl işlenecek, nasıl korunacak, hangi uygulama yazılımları hangi veri tabanlarıyla konuşacak, işlem güvenliği nasıl sağlanacak gibi soruları ve daha fazlasını kendimize sorarak tek tek cevaplar oluşturduk.” dedi.,

4 Paralel Salonda Toplantılar Gerçekleşti

Toplantı projenin Saha Koordinatörü Şükrü Çiçek’in belediyelerde yapılan çalışmaları anlatmasının ardından Yazılım Geliştirme Koordinatörü Gökhan Koçak projenin yazılım mimarisinden bahsetti. 4 farklı salonda devam eden toplantılarda teknik istişarenin yanı sıra Muhasebe Modülü – Karar Organları Modülü ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde bulunan E-Plan-Çevre Yönetimi ve Gelir - EBYS - İnsan Kaynakları ve Doğrudan Temin & Taşınır modüllerinin tanıtımı yapıldı.

Diğer İçerikler Haberler