07.10.2020

Dünya Habitat Günü Bu Yıl Sanal Ortamda Kutlandı

Her sene Ekim ayının ilk pazartesi günü kutlanan Dünya Habitat Günü, bu yıl 5 Ekim’de “Herkes İçin Konut Hakkı: Daha İyi Bir Kentsel Gelecek” temasıyla kutlandı. Bu yıl kutlamalar COVID-19 pandemisi nedeniyle dünyanın farklı yerlerinden katılımlarla Endonezya’nın Surabaya kentinin ev sahipliği yaptığı sanal ortamda gerçekleştirildi.

Habitat Günü, insanlara yaşadıkları şehirlerin ve kasabaların geleceğini şekillendirebilecekleri güce sahip olduklarını hatırlatıyor. Bu çerçevede BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve diğer üst düzey yetkililer tüm insanların uygun fiyatlı konutlar ile su, temizlik ve ulaşım gibi temel hizmetlere erişiminin acil olarak sağlanması gerektiğine dair mesajlar yayınladı.

UN-HABITAT İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif bu yılki kutlamalar hakkında yaptığı açıklamada pandeminin insan yerleşimleri ve topluluklara zararlarından bahsetti. Sharif’e göre Dünya Habitat Günü COVID-19 krizinin etkilerini anlamakla birlikte şehirlerin gelecekte nasıl daha dayanıklı olabileceğine dair önemli bir fırsat oldu.

UN-HABITAT’ın belirlediği Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan 11.si olan “Sürdürülebilir Kent ve Topluluklar” amacı çerçevesinde yapılan çalışmalarda günümüzde gelinen noktalara değinildi. Pandeminin etkisiyle daha da belirginleşen konut sorununa, azınlık gruplara ve temel hizmetlerden yoksun kesimlere değinilerek eşitsizliğin insan sağlığı açısından toplumun diğer kesimlerine göre ne derece etkili olduğu bir kez daha vurgulandı.

Onur Parşömeni
1989 yılından bu yana verilen ve insan yerleşimleri konusunda dünyanın en seçkin ödüllerinden biridir. Bu yıl Dünya Habitat Günü kutlamaları kapsamında 120 proje arasından 5 proje Onur Parşömeni ’ne layık görüldü. 11. Sürdürülebilir Kalkınma Amacı doğrultusunda değerlendirilip ödül kazanan projeler Upcycle Africa, Subang Jaya Municipal Council, Community Impact Nepal, Ministry of Housing and Cities, ECOCASA SHF oldu.

Maimunah Mohd Sharif’in açıklaması: https://urbanoctober.unhabitat.org/sites/default/files/2020-10/WHD%202020%20EDs%20Message_English_0.pdf

Onur Parşömeni Kazanan Projeler: https://unhabitat.org/2020-un-habitat-scroll-of-honour-award-winners-announced-0

Canlı yayınları izleyebileceğiniz UN-HABITAT resmi YouTube kanalı: https://www.youtube.com/channel/UCxkn7WqOdNdNB3AfG65NQ_A

*Dünya Habitat Günü, konsept notu ve kilit mesajları ekte bulunmaktadır.

Diğer İçerikler Haberler