30.01.2019

Danimarkalı Temsilcilerden MBB’ye Ziyaret

Danimarka Dışişleri Bakanlığı tarafından desteklenen ve T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda, Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye tarafından yürütülen “Türkiye’de Atık Yönetimi - İkili Toplamaya ilişkin Tecrübeler ve Farkındalık Artırma Faaliyetlerinin Mevcut Durumu Projesi” kapsamında REC Türkiye, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Danimarka’nın Ankara Büyükelçiliği ve Danimarka Ulusal Belediyeler Birliği temsilcilerinden oluşan heyet 16 Ocak 2019 tarihinde Marmara Belediyeler Birliği’ne çalışma ziyareti düzenlendi.

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Çevre Yönetimi Koordinatörü Ahmet Cihat Kahraman, Çevre Yönetimi Koordinatörlüğünü faaliyetlerini katılımcılara tanıtmasının ardından Marmara Bölgesi özelinde Türkiye’de mevcut atık yönetimi sistemine ilişkin bilgiler aktardı ve Danimarka’nın bu konudaki tecrübelerinden istifade edilebileceğini sözlerine ekledi. 

REC Türkiye Direktörü Rifat Ünal Sayman, proje hakkında bir sunum yaptı ve projenin amacının seçilen pilot illerde ikili toplamaya ilişkin tecrübelerin incelenmesi ve atık yönetimine ilişkin ülke genelinde yürütülen farkındalık artırma faaliyetlerine dair mevcut durumunun ortaya konulması olduğunu ifade etti.

Danimarka Ulusal Belediyeler Birliği Çevre Danışmanı Kristoffer Slottved, Danimarka’nın atık yönetimi sistemine ilişkin bilgiler verdi. 

1/6