15.04.2020

Covid-19 ve Hava Kalitesi Webinarı İçin Kayıtlar Başladı

Marmara Belediyeler Birliği, Covid-19 sürecinde emisyonların azalması ve Çernobil'deki yangının hava kalitesine etkisi üzerine Covid-19 ve Hava Kalitesi söyleşisini Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ile 16 Nisan 2020, Perşembe günü saat 19.00’da Zoom üzerinden gerçekleştirecek.

COVID-19’un yarattığı durum ile birlikte hava daha temiz bir hal almaya başlamış olsa da uzun vadede hava kirliliği meselesinde küçük bir etkiye sahip olacağı düşünülüyor.

Hava kalitesinin düşük olduğu bölgelerde yaşayan insanlar bu hastalığa daha yatkın olabilmekte ve havadaki parçacık maddeler virüsün yayılmasına sebep olabilmektedir.

Koronavirüs pandemisi dünyanın dört bir yanında milyonlarca insanı etkiler ve ekonomileri sekteye uğratırken birçok ülkede fosil yakıt yanmasından kaynaklanan emisyonların büyük ölçüde düştüğü konuşuluyor. Hava kirliliği her yıl 4 milyondan fazla insanın ölümüne yol açıyor ve COVID-19 ile birlikte oluşan geçici durum hava kirliliği ve iklim değişikliği için bir çözüm olarak değerlendirilmemeli.

Öte yandan Ukrayna’da Çernobil nükleer felaketinin yaşandığı Pripyat kenti yakınlarında 4 Nisan'da başlayan orman yangını geniş bir alana yayılmış, alevlerin nükleer santralin ve radyoaktif atıkların bulunduğu bölgeye yaklaşması endişelere neden olmuştu.

Kayıt için TIKLAYINIZ. Kaydın ardından katılım bilgileri tarafınıza iletilecektir.

Covid-19 ve Hava Kalitesi
Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu
16 Nisan 2020, Perşembe
19.00
Zoom