18.11.2022

COP27’de Çözüm Günü

“COP27 Eylem Ajandası: İlerleme ve Öncelikler”[1] kapanış günü etkinliğinde BM İklim Değişikliği Üst Düzey Şampiyonları, devlet dışı aktörlerin COP27’ye katkısını değerlendirdi.

İki hafta boyunca devlet dışı aktörler tematik günler dahilinde çeşitli eylem önerilerinde, duyurularda ve etkinliklerde bulundu. Bunlara Afrika Şehirleri Su Uyum Fonu lansmanı, Afrika liderliğinde 14 milyar Dolara kadarlık iklim değişikliğinden kaynaklı kayıpların kapatılmasıyla ilgili sigorta taahhüdü gibi bir dizi büyük girişimi ve COP27 Başkanlığı ile ortaklaşa Şarm El-Şeyh Uyum Ajandası’nın başlatılmasını kapsıyor.

Hesap verebilirlik, adalet, COP27'de devlet dışı ilerlemenin değerlendirilmesine odaklanılan etkinlikte Üst Düzey İklim Şampiyonları Nigel Topping ve Dr. Mahmoud Mohieldein, çevre ve insan hakları aktivisti Helena Gualinga, COP27 Gençlik Elçisi Omnia El Omrani ve The Elders Başkanı Mary Robinson öne çıkan açılış konuşmacılarıydı.

Çözüm gününde “COP27 Küresel İklim Eylemi Özeti”[2]nin ilanı ile iklim şampiyonları, 1,5°C'ye dayanıklı bir dünya arayışında Marakeş Ortaklığı ile seferber edilen COP27'deki manşet sonuçlarını detaylandırdı.

Özet, Küresel İklim Eylemi 2022 Yıllığı ile birlikte Şampiyonların ve Marakeş Ortaklığının Hırsı Artırmak için Geliştirilmiş Marakeş Ortaklığı[3] için beş yıllık planlarının ilk yılını ve COP27 boyunca eylemlerini nasıl yerine getirdiklerini gösteriyor. Ayrıca devletlerin iklim planlarıyla "tüm toplum" eylemini harekete geçirmesinin iyi bir uygulama döngüsünün kilidini açabileceğini kabul ediyor ve COP27'de Marakeş Ortaklığı kapsamında harekete geçirilen ana sonuçları listeliyor.

Her bir sonuç, 2022 Marakeş Ortaklık Çalışma Planında belirlenen dört öncelikli alandan birini destekliyor. 1,5°C'lik dirençli bir dünya hedefini gerçekleştirmeye toplu olarak yardımcı olacak bu öncelikli alanlar ise direncin güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılması, iklim eylemi için finansmanın artırılması, eylemin hızlandırılması ve güven inşa edilmesidir. Dört farklı başlık altında toplanan “COP27'de Küresel İklim Eyleminin Özeti” dokümanına aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir.

https://unfccc.int/sites/default/files/resource/GCA_COP27_Summary_of_Global_Climate_Action_at_COP_27_1711.pdf

Günün Anahtar Nitelikte Duyuruları:

 • Küresel kentsel hareketliliğini karbondan arındırmayı amaçlayan Başkanlık girişimi Kentsel Sürdürülebilirlik için Düşük Karbonlu Taşımacılığın (LOTUS)[4]’un lansmanı. Çok paydaşlı bir istişare sürecinin ardından, küresel ulaşım topluluğu, gelişmekte olan ülkelere özel ve bağlama dayalı kentsel ulaşım çözümleri yaratma ihtiyacını onayladı. Bu, SLOCAT[5] Sekreterliği ve Boston Consulting Group[6] tarafından kolaylaştırılmıştır.
 • Şehirlerin taahhütleri üzerine inşa etmeyi ve sürdürülebilir ve esnek kentsel sistemlere ulaşmak için bütünsel bir çerçeve sağlamayı amaçlayan Gelecek Nesil için Sürdürülebilir Kentsel Direnç (SURGe) Başkanlık girişiminin başlatılması. BM Habitat ile iş birliği içinde ve ICLEI'nin kolaylaştırmasıyla gerçekleşen bu birişim, kentsel iklim finansmanının kilidini açmayı ve finansmana erişimi kolaylaştırmak ve güvenilir projelerden oluşan bir hattı geliştirmek için ulusal hükümetler, çok taraflı kalkınma bankaları ve özel sektörle birlikte çalışmayı hedefliyor.
 • Başkanlık, BM Habitat ve ICLEI ile iş birliği içinde, şehirlerin karşı karşıya olduğu temel zorlukları tartışmak üzere Bakanları ve Belediye Başkanlarını bir araya getiren ilk Kentleşme ve İklim Bakanlar Toplantısını topladı.
 • Şarm El-Şeyh Uyum Ajandası'nı destekleyen insan yerleşimleri teknik raporu[7], kentsel altyapı, kentsel doğa ve güvenli barınma gibi insan yerleşimlerine özgü uyum sonuçlarını araştırıyor ve bunlara ulaşmak için devam eden eylemleri vurguluyor.
 • Küresel olarak sıfır emisyonlu araçlara geçişi teşvik etmek ve desteklemek için Sıfıra Hızlandır (A2Z) koalisyonunun başlatılması. Koalisyon, Birleşik Krallık, Üst Düzey Şampiyonlar[8], Uluslararası Temiz Ulaşım Konseyi[9], İklim Grubu[10] ve Drive Electric Kampanyasının[11] bir ortaklığıdır.
 • ABD, gelişmekte olan pazarlarda sıfır emisyonlu binek araç dağıtımını hızlandırmayı amaçlayan bir yıllık bir kampanya olan Sıfır Emisyonlu Araçlar Gelişmekte Olan Pazar Kampanyasını (ZEV-EM-C) başlattı.
 • Sıfır emisyonlu ulaşıma yatırımın risk profillerini değiştirmeye yönelik araçlar yaratmayı amaçlayan Temiz Ulaşım Finansmanı Kolektifi’nin lansmanı. Kolektif, önde gelen beş uluslararası kuruluş ve Üst Düzey İklim Şampiyonları tarafından stratejik bir iş birliği olarak başlatıldı.
 • ISO Net Sıfır Yönergeleri[12], yakın zamanda 2050 Dünyamız[13] tarafından başlatıldı. Güvenilir net sıfır eylemleri için tüm aktörlere tek bir temel referans metni sunarak net sıfıra geçişi hızlandırmak için bir iş birliğidir.
 • Hindistan ve Bangladeş'ten üç eyalet ve 17 şehir Dayanıklılık Yarışı[14]’na katıldı.
 • Yeşil Nakliye Koridorlarına ilişkin 2022 Yıllık İlerleme Raporu[15] yayınlandı. Bu, imzacıların bu on yılın ortasına kadar en az altı yeşil nakliye koridoru kurmayı kabul ettiği, COP26 yeşil nakliye koridorları için Clydebank Deklarasyonu’nun[16] uygulanmasını takip eder. İlerleme raporu, Transpasifik, Asya Pasifik ve Transatlantik bölgeleri, Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika'da 20'den fazla yeşil koridor girişimini tanımlıyor.
 • Sıfır Emisyonlu Nakliye Misyonu[17] tarafından çevrimiçi Yeşil Nakliye Koridoru Merkezinin açılışı yapıldı. Yeşil nakliye koridorlarının oluşumunu ve gelişimini kolaylaştırmayı amaçlayan ilk çevrimiçi noktadır.

DERLEYENLER: Ahmet Cihat Kahraman, Melisa Acar, Mustafa Özkul

[1] https://unfccc.int/sites/default/files/resource/CN_COP27_GCAHLE_CLOSING.pdf

[2] https://unfccc.int/sites/default/files/resource/GCA_COP27_Summary_of_Global_Climate_Action_at_COP_27_1711.pdf

[3] https://unfccc.int/sites/default/files/resource/Improved%20Marrakech%20Partnership%202021-2025.pdf

[4] https://cop27.eg/#/presidency/initiative/lotus

[5] https://slocat.net

[6] https://www.bcg.com

[7] https://climatechampions.unfccc.int/wp-content/uploads/2022/11/Human-Settlements-1.pdf

[8] https://climatechampions.unfccc.int

[9] https://theicct.org

[10] https://www.theclimategroup.org

[11] https://www.driveelectriccampaign.org

[12] https://www.iso.org/netzero

[13] https://our2050.world

[14] https://climatechampions.unfccc.int/system/racetoresilience/

[15] https://www.globalmaritimeforum.org/content/2022/11/The-2022-Annual-Progress-Report-on-Green-Shipping-Corridors.pdf

[16] https://www.gov.uk/government/publications/cop-26-clydebank-declaration-for-green-shipping-corridors/cop-26-clydebank-declaration-for-green-shipping-corridors

[17] http://mission-innovation.net/missions/shipping/