11.04.2017

Çinliler, İşportacılarla Mücadelede İstanbul’u Model Alacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin seyyar satıcılarla mücadelede gösterdiği başarı Çinlileri etkiledi. Çinliler, işportacılarla mücadele konusunda İBB’yle işbirliği yapmak ve deneyimlerinden yararlanmak istediklerini belirttiler

Çin’in Yu Xi Büyükşehir Belediyesi’nden bir heyet, sosyal, kültürel ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi çalışmalarının yanında özellikle işportacılarla mücadelede uygulanan yöntem ve uygulamaları yerinde görmek üzere İstanbul’a geldi. Yu Xi Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Dong Wen Xian başkanlığındaki heyet, Marmara Belediyeler Birliği’ni (MBB) ziyaret etti.

Samimi bir atmosferde gerçekleşen ziyarette Birlik Genel Sekreteri M.Cemil  Arslan, MBB’nin kuruluş amacı ve faaliyetleri konusunda Çin heyetine bilgi verdi. MBB’ye 172 belediyenin üye olduğunu ifade eden Arslan “Birlik olarak amacımız, ülkemizin kalkınmasında önemli bir yere sahip olan yerel yönetimlerimizi, küresel gelişmeleri dikkate alarak, desteklemek, finansman, yönetim ve hukuk alanında  danışmanlık yapmak ve uluslararası ölçekte yaşanan değişim ve gelişmelerle ilgili belediyelerimizi bilgilendirerek  onlara rehberlik yapmaktır" dedi.

Uluslararası Akıllı Belediyecilik Zirvesi 13 – 14 Mayıs’ta Bursa’da yapılacak
Bilgilendirmenin yanında çevre ve tarihi doğal kaynakların korunması gibi konulara yönelik projeler geliştirdiklerini de anlatan Arslan “ Birlik Başkanımız ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı sn.Recep Altepe bu konularda çok hassas. Ayrıca yerel yönetimler arasında rekabeti arttırmak için yarışmalar da düzenliyoruz. Rekabet hizmet yarışını ve kaliteyi beraberinde getiriyor. Tabii bu durumda kazanan da halkımız oluyor” şeklinde konuştu. Arslan, 13 – 14 Mayıs 2015 tarihlerinde Bursa’da Uluslararası Akıllı Belediyecilik Zirvesi düzenleneceğini de sözlerine ekledi. 
 

Dostane karşılamadan dolayı MBB' ye teşekkür eden Yu Xi Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Dong Wen Xian, İstanbul’a hayran kaldıklarını söyledi. İstanbul’u kitaplarda okuduklarından ve televizyonlarda gördüklerinden çok daha güzel bulduğunu belirten Xian “İstanbul, tarihine çok güzel sahip çıkmış. Yüzlerce yıllık tarihi eserler korunarak günümüze kadar gelmiş. Bu alanda İstanbul’dan öğreneceğimiz çok şey var” dedi. 

İstanbul’un her alanda örnek alınması gereken bir kent olduğunu vurgulayan Xian, şunları söyledi: 
“Yu Xi, doğal ve etnik kültürel yapısı ile İstanbul’a çok benziyor. İki şehir arasında sosyo-kültürel ve ekonomik alanlardaki işbirliğinin geliştirilmesi için biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Deneyim paylaşımı ve kardeş şehir uygulamaları ile bu sürece katkı sağlayabiliriz.” 

Çin, seyyar satıcılarla mücadelede işbirliği istedi
Heyette yer alan Hong Ta bölgesi Başkan Yardımcısı Zeng Kui de iki gündür İstanbul’da olduklarını ve seyyar satıcılarla mücadele konusundaki büyük başarıyı fark ettiklerini söyledi. Yu Xi bölgesinde cadde ve meydanlarda işportacıların çok olduğunu ve mücadelede zorlandıklarını anlatan Kui “İstanbul bu alanda gerçekten başarıyı yakalamış. Cadde ve meydanlar seyyar satıcılardan arındırılmış. Bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yapmak istiyoruz. İstanbul’daki modeli Yu Xi'de de uygulamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Diğer İçerikler Haberler