11.04.2017

Çin’in Yunnan Eyaletinden MBB’ye İşbirliği Teklifi

Çin’in güney bölgesindeki Yunnan eyaletinde bulunan Songming Belediyesi yöneticilerinden oluşan 6 kişilik yerel yönetim heyeti karşılıklı işbirliği fırsatlarını görüşmek üzere Marmara Belediyeler Birliği’ne çalışma ziyareti düzenledi. Çin Heyeti, MBB Genel Sekreteri Dr. M. Cemil Arslan tarafından karşılandı.

Çin’in coğrafi ve etnik bakımdan en çeşitli bölgesi olan Yunnan eyaletinden yerel yönetim alanındaki tecrübelerin paylaşımı ve fikir alışverişi amacıyla 6 kişilik yerel yönetim heyeti, Marmara Belediyeler Birliği’ne ziyarette bulundu. MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan’ın kabul ettiği Çinli heyette Songming Belediyesi Kıdemli Danışmanı Yang Xianglai, Songming Belediyesi İdari İşler Müdürü Li Youhua, Songming Konut ve Kentsel-Kırsal Kalkınma Bürosu Genel Müdürü Yang Lei, Songming Ekonomik Teknolojik Kalkınma Bölgesi Müdür Yardımcısı Yang Minghe, Songming Hakim Yardımcısı Yang Zesong ve Li Zheng de yer aldı.

MBB Genel Sekreteri Arslan, karşılama konuşmasının ardından heyeti birliğin tarihi, idari yapısı ve mali kaynakları hakkında bilgilendirdi.  Karşılıklı fikir alışverişinde bulunan Arslan ile Xianglai, Songming Belediyesi ile Marmara Bölgesindeki belediyeler arasında işbirliği ve kardeş şehir ilişkileri kurmak amacıyla neler yapabileceklerini konuştular. Yapılan görüşme ile yerel düzeyde Türk ve Çin belediyeleri arasındaki kalıcı işbirliği pekiştirilmiş oldu.

ARSLAN: İŞBİRLİĞİ FAYDALI OLACAKTIR

Songming Belediyesi Kıdemli Danışmanı Yang Xianglai, “45 milyon nüfusa sahip Yunnan  eyaleti Çin’in güneyinde yer alan bir yatırım bölgesi. Çin’de kabul edilmiş 56 etnik azınlık gruptan 25 tanesinin yaşadığı Yunnan; Han , Tibet  ve Güneydoğu Asya’nın zengin kültür birikiminin bir araya gelip harmanlandığı görkemli bir mozaiktir” dedi. 22 milyon nüfusa sahip Marmara bölgesi ile benzerlikler gösteren Yunnan bölgesinin bir belediyesi olan Songming heyetini karşılamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Arslan; “Tecrübe paylaşımı ve işbirliğinin geliştirilmesi maksadıyla, Songming Belediyesi ve MBB üyesi belediyeler arasında irtibat ve ilişki kurmak üzere; diğer Çinli yerel yönetimlerle kurmaya devam ettiğimiz yapıcı temasları sizlerle de kurmaktan memnun olacağız” dedi.

XIANGLAI: NASIL BAŞARDINIZ?

Xianglai, Marmara Denizi’ni çok temiz bulduğunu ve bunun nasıl başarıldığını merak ettiğini belirtti. Arslan, Başta İBB bünyesindeki İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) olmak üzere Su ve Kanalizayon idarelerinin , içmesuyu ve atıksu hizmetlerini, çevre ve insan sağlığını esas alarak, kaliteli olarak yürüttüğüne vurgu yaptı. Büyükşehirlerde su yönetiminde tekli bir sistemin,  çöplerin taşınmasında ise ikili bir sistemin bulunduğunu belirten Arslan, ilçe belediyelerinin çöp transfer istasyonlarına mahallelerden çöp topladığını, Büyükşehirlerin ise çöpleri bu istasyonlardan düzenli depolama alanlarına aktardığını vurguladı.