11.04.2017

Çin’den Marmara Belediyeler Birliği’ne Ziyaret

Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ningşia Hui Özerk Bölgesi Yönetimi Heyeti, Marmara Belediyeler Birliği’ni ziyaret etti ve olası işbirliği fırsatları konuşuldu.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ningşia Hui Özerk Bölgesi Yönetimi Heyeti, Vali Yardımcısı Qu Dongyu’nun başkanlığında İstanbul civarındaki ziraat koşullarını araştırmak üzere Türkiye’ye geldi. Tekirdağ Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nü ziyaretlerinin ardından soluğu Marmara Belediyeler Birliği’nde alan heyet, Birlik Genel Sekreteri M. Cemil Arslan’dan birliğin çalışma biçimi ve yönetim yapısı hakkında bilgi aldı ve karşılıklı işbirliği fırsatları değerlendirildi.

Çin ile Ticarete Açılan Kapı

Çin Halk Cumhuriyeti’nde Müslüman nüfusun en yoğun olduğu bölgelerden biri olan Ningşia Hui’nin nüfusunun üçte birinin Müslüman olduğunun altını çizen Vali Yardımcısı Qu Dongyu, turizm açısından Müslüman Türkler için bir cazibe merkezi olabileceklerini belirtti. MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan, helal gıda konusunda üye belediyelere bilgilendirme yapılacağını söyledi. Qu Dongyu, bunun üzerine Ningşia Hui’nin coğrafi ve sosyolojik konumunun Çin ile yapılacak ithalat ve ihracata bir kapı açabileceğini vurguladı. Tarım, balıkçılık, süt, pirinç, karpuz ve patates üretiminde başarılı olduklarını, ucuz ve kaliteli ürün ürettiklerini söyleyen Dongyu, güneş ve rüzgâr ile elektrik ürettiklerinden, bu alandaki deneyimlerini paylaşmaya açık olduklarından bahsetti.

Son olarak Dongyu, Asya ve Avrupa arasındaki uzun uçak yolculuklarının para ve zaman kaybı olduğundan, Çin’in tam ortasında bulunan Ningşia Hui bölgesinde hızlı tren projesi geliştirilmesinin bu kaybı engelleyeceğini belirtti. MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan, “Çin ile Türkiye arasındaki ilişkiler birçok alanda olumlu bir şekilde gelişiyor. Biz de MBB olarak mümkün olan tüm alanlarda işbirliğine açığız. Umarım bu görüşme iyi bir başlangıç olur” diyerek heyeti ağırlamaktan büyük sevinç duyduğunu dile getirdi. 

Diğer İçerikler Haberler