11.04.2017

Bosna Hersek Belediye Başkanları Kardeşleriyle Buluştu

Marmara Belediyeler Birliği’nin Akıllı Belediyecilik Zirvesi kapsamında BİGMEV ile birlikte düzenlediği ‘Başkanlar Kafe’ buluşmasında Bosna Hersek Belediye Başkanları, Türkiye’deki kardeş belediyeleriyle buluştu.

Bosna Hersek ile İlişkileri Geliştirme Merkezi Vakfı’nın (BİGMEV) Bosna Hersek ile Türkiye arasında yürüttüğü ‘Kardeş Belediyeler’ Projesi’nin önemli adımlarından biri niteliğinde olan ‘Başkanlar Kafe’;  Akıllı Belediyecilik Zirvesi 2015 kapsamında Bursa’da Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Gerçekleşen etkinlik; süregelen kardeşlik ilişkilerinde karşılıklı somut pek çok proje üzerinde el sıkışılmasıyla önemli bir adım niteliği kazandı.

Başkanlar Kafe’de;

- Beykoz Belediyesi’nin Srebrenica Belediyesi’yle 500 bin €’luk spor kompleksi yapım anlaşması,

- Jablanica ve Lapseki belediyeleri arasında kardeşlik sözleşmesinin imzalanması, yaz aylarında 30 öğrencinin Bosna’dan Türkiye’ye; 30 öğrencinin de Türkiye’den Bosna’ya geziye gitmesi, Jablanica’daki Aliya İzetbegoviç parkının düzenlenmesi

- Tuzla Belediyesi’nin Novigrad Belediyesi’yle yapımı tamamlanamayan bir okulun tamamlanma işinin üstlenilmesi,

- Sancaktepe Belediyesi'nin Konic Belediyesi ile 500 bin €’luk spor kompleksi yapım anlaşması, gibi pek çok proje üzerinde anlaşmaya varıldı.


Detaylarında uzlaşılan projelerin, iki ülke arasındaki dostluk ve ticari ilişkilerin gelişmesine hız katacağına dair ortak inançla toplantı tamamlandı.