11.04.2017

"Boğaz"ımızdan Neler Geçer, Marmara Denizi Nasıl Kurtulur?

- II. Marmara Denizi Sempozyumu, 22 – 23 Aralık’ta İstanbul’da yapılacak. Sempozyumda balıkçılıktan tanker taşımacılığına, kıyı koruma uygulamalarından atık su yönetimine, Marmara Denizi’nin sorunları masaya yatırılacak.

Boğaz’ın serin sularından ışıklarını karartarak süzülen balıkçı tekneleri, Marmara’ya kontrolsüz şekilde ağlarını bırakırken aslında bir sonun da başlangıcını hazırlıyordu. Grostonluk ham petrol taşıyan, yüzen atom bombaları da balıkçılara eşlik ederken, fabrikalardan ve evlerden arıtılmadan bırakılan milyonlarca metreküplük zehirli atık ise, çoktan, dünyanın incisi Boğaz’ın rengini siyaha çevirmeye başlamıştı bile.


40 yıl önce 146 balık türünün yaşadığı Marmara’da bugün kaç tür balık yaşıyor? İstanbul Boğazı’ndan bir yılda kaç tane petrol gemisi geçiyor ve bunların taşıdığı petrolün miktarı kaç milyon tonu buluyor? Boğaz’da oluşabilecek bir tanker faciasının İstanbul’a etkisi ne olur?

Sempozyum 22-23 Aralık'ta İstanbul'da
40 yıl önce Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı’nın temiz tutulması için kurulan Marmara Belediyeler Birliği, özellikle son dönemlerde geliştirilen projelere ve alınan tüm önlemlere rağmen hala İstanbul’un kanayan yarası olmaya devam eden Marmara Denizi ve Boğaz’ın kronikleşmiş sorunlarına neşter vuruyor. Marmara Denizi ile İstanbul Boğazı’nın temiz tutulması ve korunması amacıyla 40 yıl önce kurulan Marmara Belediyeler Birliği (MBB), 22 – 23 Aralık tarihlerinde II. Marmara Denizi Sempozyumu düzenliyor.Bakanlıklardan yerel yönetimlere, balıkçılardan nakliyatçılara, medya temsilcilerinden STK’lara tüm tarafların katılımıyla tüm bu sorulara cevap aranacak, çözüm yolları tartışılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile İstanbul ve Bursa başta olmak üzere Marmara’ya kıyısı bulunan büyükşehir, il ve ilçe belediyelerinin destekleriyle gerçekleştirilecek olan sempozyumda Marmara Denizi ve Boğaz’ın yıllardır çözülemeyen, artık kronikleşmiş sorunlarına çözümler aranacak. Kadir Has Üniversitesi’nde yapılacak sempozyum, tüm tarafları aynı masa etrafında buluşturması bakımından da büyük önem taşıyor. Bakanlıklar ve yerel yönetimlerin yanı sıra TÜBİTAK, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, üniversiteler, balıkçı ve tanker taşımacılığı kooperatifleri ve birlikleri ile gıda işletmecilerinin temsilcileri de sempozyumda sorunlarını ve taleplerini dile getirecekler.

Sempozyum'da Neler Konuşulacak?
İki gün sürecek sempozyumda “Marmara Denizi’nin Mevcut Durumu”, “Deniz ve İç Sular: Deniz Ekosistemi ve Balıkçılık”, “Denizden Pazara: Yetiştirme ve Avlanma”, “Pazardan Sofraya: Pazarlama ve Tüketim”, “Marmara Havzası ve Atık Su Yönetimi”,  “Marmara Denizi’nde Riskler ve Fırsatlar” ile “Marmara Denizi Kıyı Koruma Uygulamaları” başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek. “Denizden Pazara” ve “Pazardan Sofraya” oturumlarında Marmara Deniziz ve Boğaz’daki balık türlerinin durumu, avlanmada getirilen standartlar, hangi balık en az kaç cm boya ulaştıktan sonra avlanabilir, AB ülkelerindeki balıkçılık faaliyetleri gibi konular taraflarca tartışılacak. Tankerle petrol taşımacılığı, kıyı koruma uygulamaları, İstanbul Boğazı’nda oluşabilecek olası büyük bir petrol tankeri kazasının doğuracağı etkiler, turizme etkileri rakamlarla masaya yatırılacak.

Recep Altepe: Tüm Taraflar Aynı Masa Etrafında Toplanacak
Sempozyumla ilgili bilgi veren Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, birlik olarak 2012 yılında “Derdimiz, Değerimiz, Denizimiz: Marmara” başlıklı bir sempozyum düzenlediklerini hatırlatarak, sorununu çözümünün tek taraflı olamayacağını söyledi. Tüm tarafların taşın altına elini sokması gerektiğini ifade eden Altepe, Aralık ayında yapılacak “Marmara Denizi Sempozyumu”nda tüm tarafların aynı masa etrafında buluşacağını kaydetti. Marmara’da ve İstanbul Boğazı’ndaki sorunların çözümü noktasında özellikle son zamanlarda çok ciddi projeler geliştirilerek uygulamaya konulduğunu, yerel yönetimlerin konuya daha duyarlı hale geldiğini anlatan Altepe “Ancak atılan tüm bu adımlar, denizimizi ve boğazımızı geri kazanmamız için ne yazık ki yeterli değil. Daha alacağımız çok yol var. İşte bu sempozyum alınacak olan yolun istikametini belirleyecek. Bu bakımdan sempozyuma büyük önem veriyoruz” dedi. Altepe, şunları söyledi: “Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen ne yazık ki bu nimetten tam anlamıyla faydalanamıyor. Denizlerimizden balıktan çok klozet kapakları, araba lastikleri, suç aletleri çıkar oldu. İstatistikler 40 yıl önce Marmara’da 146 tür balığın yaşadığını gösteriyor. Bugün ise bu rakam tek haneli rakamlara düştü. Sorumlu hepimiziz. Coğrafi yapısı, darlığı, kuvvetli akıntıları, keskin dönüşleri, değişken iklim şartları ve her gün yaklaşık 150 uğraksız gemi, 23 tehlikeli yük taşıyan gemi geçişi ve 2 milyon insanın taşındığı 2500 adet bölgesel deniz trafik hareketi ile İstanbul Boğazı, dünyanın en önemli doğal dar suyollarından biri sayılmaktadır. Tüm bunların yanında en önemlisi de İstanbul’da yaşayan 15 milyonu aşkın insanın her an deniz trafiğinden kaynaklanabilecek büyük tehlikelerle karşı karşıya olmalarıdır. 2013 yılında İstanbul Boğazı’ndan geçen 9006 adet tankerden 2292’si toplamda 117,1 milyon ton ham petrol ve fuel oil ürünlerini taşımıştır. İşte Marmara ve İstanbul boğazı böylesine büyük sorunlar yumağı ile karşı karşıyadır. Bu sorunların çözümü için samimi bir adım atıyoruz.”