01.11.2017

Bilgi Teknolojileri Platformu Toplandı

Marmara Belediyeler Birliği, yeni teknolojilerin ve Sayıştay bilişim sistemleri denetiminin konuşulduğu Bilgi Teknolojileri Platformu toplantısını 33 Farklı belediyeden 62 temsilcinin katılımıyla 31 Ekim 2017, Salı günü İstanbul’da gerçekleştirdi.

Açılış konuşması İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı ve MBB Bilgi Teknolojileri Platformu Başkanı Selim Karabulut tarafından gerçekleştirilirdi. Karabulut “Şehir hayatını daha da kolaylaştıracak sistemler üretmeyi, mobil uygulamalarla insan hayatını kolaylaştırmayı ve dünyadaki ilk 10 akıllı şehir arasında yer almayı hedefliyoruz” diyerek daha etkin ve verimli bir yönetişim için büyük veriyi elde ederek karar destek mekanizmalarını desteklemenin önemine vurgu yaptı.

Dikkate Değer Teknolojiler: İtici Güçler ve Dinamikler
Toplantının ilk oturumunda “Dikkate Değer Teknolojiler: İtici Güçler ve Dinamikler” başlıklı bir sunum yapan Harvard Business Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan son dönem teknolojileri ve yakın zamanda gerçekleşecek teknolojik gelişmelerle ilgili bilgilendirmede bulundu. Günlük 6 saat 46 dakikanın bilgisayar ve tablet başında geçirilirken mobil cihazlarla geçirilen sürenin ise çok daha fazla olduğunu belirten Turan teknolojinin önemine dikkat çekti.

“2045’de Yapay Zeka”
Robotik çalışmaların günümüzde giderek daha fazla hız kazandığından da bahseden Serdar Turan bulunduğumuz dünyayı birbirinin farkında olan ve birbirleriyle işbirliğinde olan otonom robotlar dünyası olarak adlandırdı. Turan “2045’te insanlığın kapasitesini aşacağı düşünülen ve giderek ticarileşmeye başlayan “yapay zekâ” uygulamalarına da yer verilecek. Deeplearning algoritmaları ile robotların ortam bazlı kesişmelerde bulunarak analiz yoluyla öğrenme etkinliğinde bulunacaklar” dedi. Turan sunumda, verilerin %80’inin yapılandırılmamış halde olduğundan ve bu sebeple anlaşılmalarının ve algılanmalarının zor olduğuna vurgu yaptı. Yapılandırılmış veri üretiminin artırılmasının gerektiğini belirterek yeni dünyanın teknolojiyi akıllı şekilde formatlama ve kullanma dünyası olduğunu ancak bunu başaranların fayda sağlayacağını söyledi.

"Hızlı, Esnek Kullanım, Maliyet Tasarrufu ve Ölçülebilir Hizmet"
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Elektronik Sistemler Müdürü Hacı Altun da platform toplantısı kapsamında veri merkezleri ile ilgili bir sunum yaptı. Başakşehir’de 2 yıl önce başlayan çalışmaların İBB ve gerektiğinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarına yüksek standartlarda veri sunmak amacıyla kurgulandığını ve yeni kapasite sistemlerine ihtiyaç duyulan süreç içerisinde yüksek standartlara uygun daha etkin bir yönetim biçimi geliştirilmesinin gerekliliğine değindi. Engelli vatandaşlar için “Engelsiz Veri Merkezi” çalışmalarının da olduğunu belirten Altun “Bulut hizmetleri ile hızlı, esnek kullanım, maliyet tasarrufu ve ölçülebilir hizmet verilebilir" dedi.

“Denetimlerin Amacı Kuruma Katkı Vermek ve Destek Olmak”
Toplantının ikinci kısmında Sayıştay Bilişim Sistemleri Denetimi Grup Başkanı Uzman Denetçi Davut Özkul, bilişim sistemleri denetimi ve Sayıştay uygulaması hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Devletin mahalli idareler boyutuyla da çalışmalar gerçekleştirilmesinin önemine vurgu yapan Özkul “Sayıştay tarafından yapılan denetimlerin kurumları nasıl etkilediğini görüyoruz. Merkezde yürütülen çalışmalar içerisinde belediyelere düşen, takvime bağlanmış  ve tüm Türkiye çapında belediyeleri de kapsayan görevler var. Denetimlerin amacı kuruma katkı vermek ve destek olmaktır” sözleriyle denetimin önemine dikkat çekti.

E-devlet Projeleri Denetim Modeli ve E-BYS gibi hususlar da Sayıştay Uzman Denetçisi Davut Özkul tarafından ele alındı. Sayıştay Uzman Denetçisi İhsan Çulhacı ise sunumunda Bilgisayar Destekli Denetim Tekniklerini anlattı. Bilgi Teknolojileri Platformu Toplantısı Sayıştay temsilcilerinin katılımcıların sorularına yanıt verdiği soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.