11.04.2017

Bilgi Teknolojileri Platformu Darıca’da Toplandı

Marmara Belediyeler Birliği çatısı altında faaliyet gösteren Bilgi Teknolojileri Platformu’nun (BiTe) istişare toplantısında "Bilgi Teknolojileri Denetimi ve Uluslararası Standartlar" konulu eğitim verildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde Basın İlan Kurumu Tatil Köyü Darıca'da 28-30 Kasım tarihleri arasında Marmara Bölgesi'nin farklı illerinden gelen 23 Bilgi İşlem çalışanıyla gerçekleştirilen etkinlikte Türk Hava Kurumu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı İzzet Gökhan Özbilgin tarafından "Bilgi Teknolojileri Denetimi ve Uluslararası Standartlar" konulu eğitim verildi.

Belediyelerin, bilgi teknolojileri alanında Sayıştay tarafından henüz denetlenmediğini söyleyen Özbilgin, bununla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Sayıştay bu denetlemeyi henüz yapmıyor. Şu an yapılan denetimler, daha doğrusu ziyaretler ise, sadece belediyelerin bir resmini çekmekten ibaret. Ancak bu durum bir rehavete yol açmamalı zira devlet bu işin üstünde önemle duruyor. Kısa süre içinde çok ciddi eğitimler başlayabilir. Bu konuda tüm belediyeler bir an önce planlamalarına başlamalı."

"Bu Platformu Tüm Belediyeler Sahiplenmeli"

Toplantıda söz alan Küçükçekmece Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Çağdaş Mersinlioğlu ise belediyelerin ortak sıkıntılarını çözmek için birlikte olmanın gerekliliğine vurgu yaparak bu platformun tüm belediyeler tarafından sahiplenilmesi gerektiğini belirtti.

Standartları Belediyeler Belirleyecek

BiTe Toplantısı'ndan çıkan en önemli karar ise; otomasyon sistemlerinde veritabanı ve yazılım standartları kapsamında teknik şartname hazırlanabilmesi için alt çalışma grubu oluşturulması oldu. Bahçelievler Bilgi İşlem Müdürü Ersen Denli'nin çalışma grubuna dönem başkanlığı, Küçükçekmece Belediyesi Bilgi İşlem Müdür Yardımcısı Murat Geç'in ise dönem başkanlığı yardımcılığı yapmasına karar verildi.

Bir sonraki toplantınınsa Küçükçekmece Belediyesi ev sahipliğinde Şubat ayının ilk haftasında, Küçükçekmece Belediyesi'nde yapılmasına karar verildi.

Diğer İçerikler Haberler