18.10.2017

Belgrad'da Gençlik Konferansı

Marmara Belediyeler Birliğinin (MBB) ortağı olduğu LADDER Projesi kapsamında “Yerel Düzeyde Tüm İlkelerde Gençlik” Konferansı, Sırbistan Kentler ve Belediyeler Birliği ev sahipliğinde Belgrad’da gerçekleştirildi. Avrupa Yerel Demokrasi Haftası kapsamında 10-12 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen programa MBB’yi temsilen Uluslararası İşbirliği Uzmanı Merve Ağca katıldı.

Sırbistan Gençlik ve Spor Bakanı Vanja Udovičić, Kamu Yönetimi ve Yerel Özyönetim Bakanı Branko Ružić, Belgrad Avrupa Konseyi Ofisi temsilcisi Tim Cartwright, Sırbistan Kentler ve Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Đorđe Staničić ve Bölgesel Program Eş Koordinatörü Stanka Parać Damjanović tarafından gerçekleştirilen açılış konuşmalarının ardından programın ilk oturumunda “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Yönelik Yerel Düzeyde Gençlerin Katılımı” ve “Uygulamada Avrupa Gençlik Politikaları” hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

İkinci oturumda düzenlenen eş zamanlı çalıştaylarda ise “Toplumsal Sağlıkta Gençlik ve Refah Politikaları”, “Eğitimde Gençlik ve İstihdam Politikaları”, “Gençlik ve Kırsal Kalkınma” ve “Kültür ve Yaratıcı Endüstrilerde Gençlik” konuları tartışıldı.

Avrupa Yerel Demokrasi Haftası kapsamında düzenlenen etkinliklerin ikinci gününde Sremski Karlovski Belediyesinde sivil toplum kuruluşlarından katılımcılarla çevrenin ve kültürel mirasın korunmasıyla ilgili gençlere yönelik eğitim programları hakkında konuşuldu.

Zrenjanin Belediyesine düzenlenen ziyarette gençlerin yerel ve ulusal meclislerde temsili konusu görüşülerek Zrenjanin öğrenci meclisi genel kurulunda yerinde incelemelerde bulunuldu. Gençler başkan ve yönetim kurulu seçimlerini gerçekleştirerek gelecek dönem etkinlikleriyle ilgili kararlar aldı.